Eş – Jenny Offill

Eş Jenny Offill’in okuduğum ilk kitabı ancak kesinlikle sonuncusu olmayacak. Kitabı uyumadan önce birkaç sayfa okuyayım diye elime aldıysam da bitirmeden bırakamadım. İnsanı sarıveriyor Jenny Offill ve bu öyle bir kitap ki neredeyse her cümlenin altını çizmek isteyeceksiniz.

Eş, bir evliliğin, yalnızlığın, çaresizliğin, güvenin, aşkın, yitip giden aşkın, anneliğin, kadın olmanın, insan olmanın, birey olma çabalarının romanı. Aslına bakarsanız bu küçücük kitap neredeyse her şeyi bir çırpıda anlatıveriyor insana. Kadın yazarların seslerini her zaman daha çok sevdim. Onların samimiyeti, tutkuları ve anlatımları hep daha sıcak geldi bana. Jenny Offill de okumaya doyamadığım yazarlar arasına girdi hemen. Eş’i herkese öneririm ancak kadınlara özellikle öneriyorum. Alın okuyun bu kitabı, belki içindeki her şey size çok yakın gelmeyecek ama Eş’te siz de kendinizi bulacaksınız emin olun. Kırık dökük bir aşk hikayesi, bir evlilikle, eş olmakla geçip giden bir yaşam size çok şey anlatacak. Keyifle ve mutlaka!

“Bir koca var benzin fişlerini istiyor, başka bir tanesi sabahın üçünde seks istiyor. Biri kısa saçı yasaklamış, bir diğeri evde hayvan istemiyor. Ben olsam asla katlanmazdım buna, diye düşünüyor tüm diğer eşler. Asla.”

Eş - Jenny Offill

Domingo Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda:

Vogue – New Yorker – Boston Globe – New York Times Yılın en iyi roman seçkilerinde

“Tasviri imkânsız… Etrafınızdaki duvarları yerle bir edecek.”
– Flavorwire

Başlangıçta yeterince genç, yeterince sersemdirler; kendilerinden ve birbirlerine olan aşklarından emin. Belirsizlikler bile heyecan vericidir. Evlenirler, çocukları olur ve aile hayatının olağan afetleri onları da bulur – kolik bir bebek, sendeleyen ilişki, pili bitmiş tutku.

Yeterince yok sayıp duvara toslayınca kadın –ki artık kendinden eş diye bahsetmektedir– geçmişe döner ve Kafka’nın, Stoacıların, hatta talihsiz Rus kozmonotların rehberliğinde onları bu noktaya getiren adımların izini sürmeye başlar. Ta ki neleri tamamen kaybettiklerini ve ellerinde ne kaldığını bulana dek.

Jenny Offill’in pek çok dile çevrilen ve eleştirmenler tarafından yılın en iyileri arasında gösterilen romanı EŞ kırık dökük bir aşk hikâyesi. Bir oturuşta bitirebileceğiniz ama yankısı zihninizde asılı kalacak güçte bir roman.

Kitabı satın almak için de aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
babilcom satinal

Menüye dön