Ernst Wilhelm Heine – Mozart’ı Kim Öldürdü? Haydn’ın Kafasını Kim Kesti?

Ernst Wilhelm Heine’nin yazdığı hayli küçük ve bir o kadar sevimli olan Mozart’ı Kim Öldürdü? Haydn’ın Kafasını Kim Kesti? bir oturuşta okuyabileceğiniz bir kitap. Özellikle polisiye seviyorsanız çok seveceğinizi düşünüyorum. Aynı zamanda gelmiş geçmiş en büyük sanatçılar hakkında farklı farklı bilgiler edinmek ve nasıl öldüklerini öğrenmek istiyorsanız da bundan iyisi olamaz sanırım.

Mozart'ı Kim Öldürdü? Haydn'ın Kafasını Kim Kesti? - Ernst Wilhelm Heine

Şu sıralar ne yazık ki çok fazla kitap okuyamıyorum (nedeni bir başka blog yazısına kalsın ancak beni Instagram‘da takip ediyorsanız az çok biliyorsunuzdur) ancak böyle mini mini kitaplar hemen bittiğinden çok iyi geliyor bünyeye. Bir de eğlenceli olunca daha hızlı okunduğundan ne zaman bittiğini anlamıyor insan. Mozart’ı Kim Öldürdü? Haydn’ın Kafasını Kim Kesti? aslında adı üstünde bir kitap. Mozart ve Haydn dışında Paganini, Çaykovski, Hector Berlioz gibi üstadların nasıl bireyler olduklarını biraz daha yakından incelerken, ölümlerinin hayli ilginç olduğunu da göreceksiniz. Kimileri mezarlarında bile rahat bırakılmıyor ne yazık ki. Neyse! Kitabı okurken ilgili sanatçının şarkılarını dinlerseniz gerçekten eşsiz bir okuma zevki yaşayabilirsiniz diye düşünüyorum. Ben ne yazık ki tüm sanatçılar için ayrı ayrı dinleyemediysem de (Mozart’ta takıldım kaldım) çok zevkli oluyor. Keyifle!

Mozart
Mozart

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Mozart’ı Kim Öldürdü? Haydn’ın Kafasını Kim Kesti? – Ernst Wilhelm Heine

“Bu vakalar, bir polisiye yazarı tarafından uydurulmadı. Söz konusu olan, müzik tarihinde gerçekten yaşanmış hikâyelerdir. Soruşturma yargıcı da, müfettiş de sizsiniz, sevgili okur. Bize düşense sizlere olguları sunmak. Gelin, bu esrarengiz vakaları ve cinayetleri elbirliğiyle çözmeye çalışalım.”

Alman yazar Ernst Wilhelm Heine, “müzikseverler için cinayet hikâyeleri” sunuyor okura, tarihe mal olmuş müzik dehalarıyla ilgili. Hayal gücünün ürünü değil bunlar, gerçek olaylar…

Heine, polisiye yazarlığında bir devrim yapıyor: sürükleyici hikâyeler uydurmak yerine, inanılmaz gerçekleri açığa vuruyor. Mozart, Haydn, Paganini, Çaykovski, Hector Berlioz ve modern dansın ilahesi Isadora Duncan gibi ünlülerle ilgili sırların üzerindeki perdeyi aralıyor. Sayfalar ilerledikçe sıradan bir okur olmaktan çıkıp, kendinizi cinayetlere kafa yorarken ve yazarla birlikte gizemi çözmeye çalışırken bulacaksınız.

Menüye dön