Ernest Hemingway, Yaşlı Adam ve Deniz

Yaşlı insanları her zaman çok sevdim. Pasif bir sevgi de değil bu hem, gördüğümde muhabbet ederim, yardıma ihtiyaçları varsa hemen koşarım, en kötü gülümserim her birine. Buna rağmen, Hemingway‘in Yaşlı Adam ve Deniz adlı kitabına başlarken “yaşlı adam” karakterini böylesine seveceğim hiç aklıma gelmemişti. Harika bir adam bu! Kitaptan çıkarıp onunla yaşamak isteyebilirsiniz.

Hemingway Yaşlı Adam ve Deniz
Yaşlı Adam ve Deniz’i orijinal dilinde okudum. Çevirileri nasıldır hiçbir fikrim yok ancak kötü olabileceğini hiç sanmıyorum. Kitap hakkında söyleyebileceğim tek şey, bu kitabın sadece yaşlı bir adam ve denizle ilgili oluşudur. Okumaya niyetiniz varsa ‘Bu kadar da özet bir başlık olamaz!’ demeyin sonra. Hemingway herkese göre değil, bu bir gerçek. Çoğu insan çok sıkılıyor okurken ama ben seviyorum dilini, sadeliğini… Bambaşka bir yeteneği var Hemingway’in. Dünyanın en ünlü romancılarından biri olması elbette bir tesadüf değil. Bana hep ilginç gelen şey de yazdıklarının kişiliği ile ne kadar farklı oluşu oldu hep. Romanları dışında hayat hikayesini de okuyunca gerçekten şaşırdım. Neyse!

Yaşlı Adam ve DenizYaşlı Adam ve Deniz ve hissettirdikleri

Hemingway Yaşlı Adam ve Deniz’i yazarken neler düşünüp de yazdı ve nelere gönderme yaptı aslında hiç umrumda değil. Hemingway uzmanları ve edebiyatçılar eminim bu konuya çok kafa yormuş ve birtakım semboller çıkarmışlardır ortaya. (İsa’nın çilesi, çarmıha gerilme vb.) İsa’yı bilmem ama ben ummadığım kadar üzüldüm. Sanırım şu durumda da Hemingway’i amacına ulaştırdım.

Yaşlı Adam ve DenizÖzetleyecek olursak, bu kitabı kesinlikle okuyun, muhakkak bir ders çıkaracaksınız kendinize eminim. İnsanı düşünmeye zorluyor, ister istemez bir iç hesaplaşma yapıyorsunuz. Bir de şahane bir dostluk hikayesi var ki eminim gözünüzden kaçmayacak. Peki en iyi Hemingway romanı hangisi sizce?

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ernest Hemingway, Yaşlı Adam ve Deniz

Yaşlı Adam ve Deniz, HEMINGWAY’in en ölümsüz eserlerinden biridir. Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream’e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesini son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.

 

Menüye dön