Erik Çekirdeği – Lev Tolstoy

Mutlu adam öylesine yoksulmuş ki, gömleği bile yokmuş.

Tolstoy’un kısa kısa on dokuz öyküsünden oluşan Erik Çekirdeği, bir çırpıda okuduğum kitaplardan biri oldu. Bazı hikayelerin etkisi, çocuk yaşlı demeden iliklerinize kadar işliyor, tekrar tekrar okuyup, tekrar tekrar irkiliyorsunuz. Mutluluğun, çocuk olmanın, hüznün, neşenin, korkunun, akıllılığın, sevginin ve sadakatin ne demek olduğunu yeniden anlıyor insan. Hatta bazı öyküler, bir terimin kelime anlamını anlatır gibi anlatmış hayatı. An-Su Aksoy’un resimlendirmeleriyle daha da ilginç bir karakter kazanmış kitap. Arka sayfasında da yazdığı gibi, zihninizde ve kalbinizde edindiği yer ile öyle gerçekçi, öyle sizden biri oluyor ki karakterler, uzansanız neredeyse dokunabileceksiniz. 

Erik Çekirdeği lev tostoy

Her ne kadar kitabın üzerinde dokuz, on, on bir yaş aralığı yazsa da ve her çocuk kitabı gibi bunu da her yaştan insana önersem de, benim önerebileceğim belki daha küçük çocuklar için yatma vakti hikayeleri olması. Kitap, hemen çocuğun yatağının başucunda, kötü zamanlarında çare bulabilmek adına durmalı. Biraz ürkütücü ancak mert bir duruşu var hikayelerin, iyi bir insan olmanın ilk adımlarını öğretir gibi bir hali olduğundan belki de, Erik Çekirdeği’nin yeri bende biraz farklı. Çocukça bir gülümseme, çocukça bir oyun, çocukça bir hayat sığdırılmış altmış altı sayfanın içine. Herkesin severek okuyacağına inanıyorum.

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Bana, arkadaşları tehlikedeyken kaçıp giden kişilerden sakınmamı söyledi.”
“Pençeleriyle küçük yavruya sarıldı, beş gün hiç kıpırdamadan öyle kaldı.”

Erik Çekirdeği lev tostoy

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Erik Çekirdeği – Lev Tolstoy

Büyük yazar Tolstoy’un birbirinden güzel öyküleri…

Büyük rus yazar Tolstoy’un siz küçük okurlar için kaleme aldığı birbirinden güzel öyküler var bu kitapta; kahramanların çoğu da hayvanlar dünyasının en sevimli, en şeker üyeleri. Yazarın anlatımı öyle gerçekçi, öyle inandırıcı ki, kendinizi öykünün içinde, kahramanlara elinizi uzatıp dokunacak denli yakın hissediyorsunuz…

Dizi: Klasik Dünya Edebiyatı
Yaş aralığı: 9, 10, 11 +

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Kitaplık Faresi

Menüye dön