Eric Faye – Nagazaki, Gerçekliği İnsanı Dehşete Düşüren Kitap

Eric Faye‘nin Fransız Akademisi Büyük Roman Ödülü’nü kazanmış kitabı Nagazaki daha ilk sayfalarında insanı merakta bırakan bir kitap. Önce Pascal Quignard’dan harika bir alıntı ve ardından gelen kısa bir açıklama sayfaları daha hızlı çevirmenize sebep olacak.

“Bu roman, Mayıs 2008’de, Asahi dahil birçok Japon gazetesinde haber olarak yayınlanmış gerçek bir olaya dayanmaktadır.”

Eric Faye - Nagazaki

Müthiş bir anlatıcı: Eric Faye

Gerçekten çok kısa bir roman olduğundan bir oturuşta bitireceksiniz kitabı emin olun. Ancak kitapta yaşanan olayın ağırlığı üzerinize çöreklenecek uzunca bir süre. Sonra bunun gerçekten yaşanmış olduğu aklınıza gelecek ve tekrar hayret edeceksiniz. Japonlar gerçekten şahsına münhasır bir halk evet. Yine de bunu bilmeme rağmen arada sırada duyduğum şeyler beni hala çok şaşırtıyor. Ne olursa olsun hayran kalmadan edemiyorum. Eric Faye ise bunu en çarpıcı şekliyle anlatmayı başarmış ki kitap gerçekten insanı etkiliyor. Yalnızlık, toplum, hayat, özel alanlar, evdeki huzur üzerine bol bol düşünecek; aynı durum sizin başınıza gelse ne yapacağınızı sorgulayacaksınız. Düşüncesi bile insanı dehşete düşürüyor aslında ama işte yine de çok kızamıyor insan. Kitabın sonundaki mektup da kalbinizi kıracak. Belli başlı insanlara belki daha farklı gözlerle bakmanızı sağlayacak, hatta belki onlar için kısa kısa hikayeler uyduracaksınız, kim bilir? Okuyun bu kitabı. Hiç sevmeyecek olsanız bile -ki inanın bu çok düşük bir ihtimal- yaşanmış hayret verici bir olayı okuyacaksınız. Keyifle!

Eric Faye

Kitabın ilk cümlesi: Nagazaki’nin sınırında, sokakları cazibesini yitirmiş bir kenar mahallede, müstakil evinde oturan, ellili yaşlarda; ellisine varmış olmaktan öylesine erken ve öylesine hayal kırıklığına uğramış, bir adam düşünün.

Sel Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yasızı aşağıda, almak için de buraya: Eric Faye – Nagazaki

Nagazaki’nin banliyösünde yalnız yaşayan Shimura-san’ın düzenli hayatı bir gün tuhaf bir biçimde değişir; evinde nesneler, esrarengiz bir şekilde yer değiştirip yiyecekler kayboluyordur. Bu bir hayaletin işi midir yoksa Shimura-san’ın sanrısı mı? Gerçek, gizlenmiş bir kamera sayesinde ortaya çıkar.

Yaşanmış bir olaydan esinlenen, Fransız Akademisi Büyük Roman Ödülü’nü kazanmış Nagazaki, üzerine Japonya tarihinin gölgesinin düştüğü ve suçluluk, utanç, yalnızlık, pişmanlık temalarını harmanlayan küçük ancak çarpıcı bir anlatı…

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön