Engerek, Korkunç Bir Peri Masalı – İrfan Yalçın

Engerek İrfan Yalçın’ın Yorgun Sevda‘dan sonra okuduğum ikinci kitabı oldu. Yorgun Sevda’yı o kadar çok sevmiştim ki artık İrfan Yalçın ne yazsa okuyacağım diye karar vermiştim. Engerek konusuyla ve diliyle Yorgun Sevda’dan oldukça farklı bir kitap olsa da İrfan Yalçın’ın ne kadar iyi bir yazar olduğunu saklamıyor. Farklı türlerde, farklı konularda yazabilen yazarlar bana her zaman daha çekici gelmiştir. İrfan Yalçın’ı ilk okuduğumda neden bu kadar çok sevdiğimi de anlamış oldum böylelikle.

Engerek, Korkunç Bir Peri Masalı - İrfan Yalçın

Engerek İrfan Yalçın’ın o değişken ve kıvrak diliyle güzel bir okuma deneyimi sunuyor. Yaptığı göndermeler o kadar yerli yerinde ki durup düşünmenizi istiyor sizden. Ben yer yer o kadar çok güldüm ki bir an ne okuduğumu unuttum. Özellikle bir ata binme attan düşme sahnesi var ki sizin de çok seveceğinize eminim. Aynı anda hem insanın sinirlerini hoplatan hem de güldüren bir kitap bu. Eh konu zaten “demokrasi” olunca böylesi bir kitaptan da başka bir şey bekleyemiyor insan. Engerek herkesin en kısa zamanda okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum. Aşağıda beni yine bolca güldüren bir bölümü paylaşıyorum, söylemek istediklerimi enfes bir şekilde özetliyor. Keyifle okuyun!

“Yaptığı her yanlışlığın üstünden yasaları değiştirip atlıyor, kendisine başkan olmadan önceki alavere dalaverelerini, birikmiş suç dosyalarını durmadan anımsatan bir başkarşıtçı politikacıya, ‘Onu öyle demezler / Peynir ekmek yemezler / Ben de seni öpmezsem / Bana adam demezler’ gibi o son derece politik incelikler taşıyan yanıtını veriyordu.”

Yorgun Sevda - irfan yalçın

Kaynak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Engerek, Korkunç Bir Peri Masalı – İrfan Yalçın

“Engerek”
Molière’in insanları din ve Tanrı’yla avlayan Tartuffe’ü,
Jules Romains’in şarlatan doktoru Knock’u ve
Gogol’un üçkâğıtçı Müfettiş’iyle
aynı aileden aşağı yukarı.
Tanrı’ya inanıyor mu?
Sanmıyorum…
Ama Tanrı kavramı
onun en yararlı oyuncağı.
Beyni öbür dünya yalanlarıyla çitilenmişleri,
Tanrı sevgisine tutulup kendilerinden geçmişleri
Onunla korkutup kandırıyor, tuzaklar kuruyor.
Engerek’in öyküsü, güncel siyasetin
eleştirel yönlerinin ve
politik çarpıklıkların
mizahın gücüne yenik düştüğü
bir demokrasi çıkmazı,
korkunç bir peri masalı…

Menüye dön