Elliot Engel – Oscar Nasıl Wilde Oldu

Elliot Engel İngiliz ve Amerikan edebiyatının büyük isimlerini o kadar enfes bir dille anlatıyor ki, okumayı isteyip de gözünüz korktuğu için okuyamadığınız yazarlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterken buluyorsunuz kendinizi. Yazarlar hakkında öğreneceklerinizin yanı sıra Elliot Engel’in derya deniz bilgisinden damla damla içecek, mutluluktan dört köşe olacaksınız. Keşke tüm inceleme kitapları Elliot Engel’inki kadar eğlenceli olsa!

Oscar Nasıl Wilde Oldu – Elliot Engel

Oscar Nasıl Wilde Oldu yazar ve şairlerden oluşan on dokuz adet inceleme içeriyor. Bu incelemeler sanatçıların doğdukları dönem ve yerleri, varsa aşk hayatlarını, maddi durumlarını ve özellikle ailelerini içeriyor. Ancak sadece bununla kalmayıp öğrenmekten çok zevk alacağınız küçük bilgiler de sunuyor. Birkaç tane örnek verecek olursak:

  • İkisi arasında bir seçim yapacaksak neden Emily Bronte’yi değil de Charlotte Bronte’yi okumalıyız?
  • Box office (bilet gişesi) neden böyle bir isme sahiptir? Kutuların biletlerle ne ilgisi vardır?
  • Edgar Allen Poe’nun hayatını değiştiren yazar kimdir?
  • Shakespeare İngiliz diline kaç kelime kazandırmıştır?
  • Aynı kitabı okurlara üç kez satabilen yazar kimdir?
  • Mark Twain ve Halley Kuyruklu Yıldızı arasındaki bağlantıdan haberiniz var mı?
  • Hangi ünlü yazar spiritüalizmle ilgilendiği için dalga konusu olur?
  • Hemingway ve Jane Austen arasında nasıl bir benzerlik olabilir?

Bu kitabı okuduktan sonra hem daha fazla kitap okumak isteyecek hem de okuduklarınıza farklı gözlerle bakabileceksiniz. En önemlisi de sanırım Oscar Nasıl Wilde Oldu tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz ve herkesle paylaşmak isteyeceğiniz bir kitap olacak. Okuyacak kitap arıyorsanız hemen gidin ve bu kitabı alın. Sonrasında zaten okumak isteyeceğiniz kitap sayısı çoğalacak. Keyifle ve ısrarla!

Not: Elliot Engel’in bir de şöyle bir blogu var: In Plain Engel-ish. Ben bayıldım! Özellikle edebiyat okuyanların hayran kalacağına eminim.

Kitabın ilk cümlesi: Bu satırları okuduğunuza göre kitabımın başlığı onu satın alacak kadar ilginç görünmüş olabilir belki de biri nezaket gösterip kitabı size vermiştir ya da şu anda kitapçıda durmuş “alsam mı almasam mı?” diye düşünmektesiniz.

Elliot Engel

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Oscar Nasıl Wilde Oldu… ve Diğer Edebiyatçıların Okulda Öğrenemediğiniz Yaşamları – Elliot Engel

Edebiyat dünyasının klasik yazarlarının yapıtları okullarda sayısız kez tartışılmış, incelenmiştir. Ancak birer ikon haline gelen bu yazarların yaşamlarının birçok gizemli yönü okullarda konuşulmaz, araştırma kitaplarına konu olmaz.

Elliot Engel, okurların yazarların yaşamlarıyla ilgili merak ettikleri tüm soruları Oscar Nasıl Wilde Oldu’da anekdotlara dayanarak son derece akıcı bir anlatımla yanıtlıyor. Böylece aşağıdaki yazarların yapıtlarıyla yaşamları arasındaki ilişkiler açığa çıkıyor:

William Shakespeare, Jane Austen, Edgar Allan Poe, Charles Dickens, Charlotte ve Emily Brontë, Emily Dickinson, Mark Twain, George Eliot, Thomas Hardy, Oscar Wilde, D. H. Lawrence, F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Robert Frost, Geoffrey Chaucer, Robert Browning ve Elizabeth Browning, Sir Arthur Conan Doyle

“Elliot Engel büyük-büyükbabamın ve anlattığı tüm yazarların dehasını büyüleyici kitabında benzersiz bir ustalıkla canlandırıyor.”
Cedric Charles Dickens

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön