Eleanor Oliphant is Completely Fine – Gail Honeyman

Eleanor Oliphant is Completely Fine, kitap kulübümün seçtiği ve aslında benim hiçbir surette okumayacağım bir kitap. Ancak söz konusu kitap kulübü olunca okumamak olmuyor. Hem zaten bu kitap kulüpleri de sırf başka türde kitaplar okumak için inatla ve sevgiyle katıldığım kulüpler olduğundan sesimi çıkarmadım. Kitabı bir daha okumak istemediğimi bildiğimden, satın almak yerine kulübün en sevdiğim üyesinden toplantımıza üç gün kala bana ödünç vermesini rica ettim. 380 sayfası üç günde asla bitiremeyeceğime inandığı için biraz da gülerek verdi sağ olsun. Gelin görün ki değil üç gün iki günde bitiverdi kitap. Hatta evde misafirim olmasa aynı gün içinde de bitirebilirdim.

Eleanor Oliphant is Completely Fine, Eleanor’un hikayesini anlatıyor. Eleanor otuz yaşına kadar yalnız yaşamış ve hayatı boyunca hiç kimseye ihtiyaç duymamış bir kadın. Kendi küçük dünyası ve ritüelleri içinde gayet mutlu ve kimseye ihtiyacı yok. Ancak ne yazık ki hafta sonları iki şişe votka içmese olmuyor. 21 yaşında çalışmaya başladığı reklam ajansında muhasebecilik yapıyor ve iş arkadaşları ile geçinemiyor. Aslını isterseniz geçinmek de istemiyor. Sonra bir gün aşık oluveriyor. Bir yandan da ofise yeni gelen IT elemanı ile yavaş yavaş arkadaş olmaya başlıyor. Şimdi siz buraya kadar okuduğunuzla kalıp aman ne sıkıcı kitap diye düşünecek olsanız da Eleanor’un geçmişinde koca bir şeyin saklı olduğunu ve Eleanor’un hiç de normal bir insan olmadığını anlaıyorsunuz kitap ilerledikçe. Bazı yerlere küçük küçük yerleştirdiği yorumlar, minik hareketler korkunç bir şeylerin sinyalini veriyor. Bu kitap kanımca çok iyi bir plaj kitabıydı. Bana gün olur da kitap önerisi sorarsanız bu kitap asla aklıma gelmez ama plajda okuyacak iyi bir kitap sorarsanız önerebilirim sanırım. Henüz dilimize çevrilmemiş ama yakın zamanda çevrilir diye düşünüyorum. Keyifle!

Eleanor Oliphant is Completely Fine - Gail Honeyman

Harper Collins’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Eleanor Oliphant is Completely Fine – Gail Honeyman

Smart, warm, uplifting, the story of an out-of-the-ordinary heroine whose deadpan weirdness and unconscious wit make for an irresistible journey as she realizes the only way to survive is to open her heart.

Meet Eleanor Oliphant: She struggles with appropriate social skills and tends to say exactly what she’s thinking. Nothing is missing in her carefully timetabled life of avoiding social interactions, where weekends are punctuated by frozen pizza, vodka, and phone chats with Mummy. All this means that Eleanor has become a creature of habit (to say the least) and a bit of a loner.

But everything changes when Eleanor meets Raymond, the bumbling and deeply unhygienic IT guy from her office. When she and Raymond together save Sammy, an elderly gentleman who has fallen on the sidewalk, the three become the kinds of friends who rescue one another from the lives of isolation they have each been living. And it is Raymond’s big heart that will ultimately help Eleanor find the way to repair her own profoundly damaged one.

Eleanor Oliphant Is Completely Fine is the story of a quirky yet lonely woman whose social misunderstandings and deeply ingrained routines could be changed forever—if she can bear to confront the secrets she has avoided all her life. But if she does, she’ll learn that she, too, is capable of finding friendship—and even love—after all.

Menüye dön