Ekoköyler: Sürdürülebilirliğin Yeni Ufukları – Jonathan Dawson

Ekoköyler: Sürdürülebilirliğin Yeni Ufukları Jonathan Dawson’ın 2006 yılında basılan bir kitabı. Kanımca konuyla ilgilenen herkes için bir başucu kitabı olabilecek nitelikte. Konuyla henüz ilgilenmeye başlamamış insanlar içinse müthiş bir başlangıç kitabı olabilir. Ekoköyler, kitapta da belirtildiği gibi hepimizin bir zaman bir yerde mutlaka aşina olacağı bir yaşam biçimi haline gelecek ne de olsa…

Ekoköyler Jonathan Dawson

Ekoköyler

Jonathan Dawson bazılarımızın duyduğu bazılarımızın ise hiç haberi olmayan ekoköyleri herkesin anlayabileceği bir şekilde, olabilecek en yalın ve ilgi çekici haliyle müthiş bir kitapta anlatmış. Bir ekoköyün ne olduğu, ne olmadığı ve nasıl olması gerektiği konularına değinirken, dünyanın farklı yerlerinden başarılı örnekleri de anlatmış. Hiçbiri birbirine benzemeyen bu ekoköylerin aralarındaki ortak özellikleri de müthiş bir şekilde özetlemiş. Kendi parasını basan ekoköylerden, ortaya çıkardıkları ürünleri mağazalarda ya da pazarlarda satan topluluklara kadar birçok farklı ekoköy deneyimi okuyacak ve çevreye en az zararı vererek yaşamanın aslında gayet de mümkün olduğunu göreceksiniz. Aslında bunun mümkün değil de daha çok zorunlu olduğunun da tekrar farkına varacaksınız. Tekrar diyorum çünkü aslında hepimiz dünyanın yükümüz altında ezildiğini biliyoruz.

Kitapta ileri okumalar için bir kaynak ve anlatılan toplulukların fotoğraflarına da yer veriliyor. En kısa zamanda mutlaka edinip okuyun bu kitabı derim. Dünyada gerçekleştirilen uygulamalar size umut verecek ve en azından bir tanesinin parçası olmak isteyeceksiniz emin olun. Keyifle!

Ekoköyler - Jonathan Dawson

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ekoköyler (Sürdürülebilirliğin Yeni Ufukları) – Jonathan Dawson

Sürdürülebilir, barışçıl ve eşitlikçi bir gelecek, belki de 21. yüzyılın sonunda insan neslinin hayatta kalabilmesi için eldeki tek şanstır. Eğer dünyaya daha az hasar vererek yaşamayı öğrenemez ve işbirliği yerine çatışmayı seçersek daha çok yıkım ile karşılaşacağımız kesindir.

Ekoköyler işte bu şansı değerlendirerek şimdiden başarıya ulaşmış toplulukları anlatıyor. Ekoköy hareketi içinde ve dışında karşılaşılan en büyük zorluk, bu kıymetli bilgiyi daha büyük kitlelerle paylaşmak ve sürdürülebilir bir yaşamı toplumun uçlarından genele taşımaktır. Bu kitap tam da bunu yapmamıza yardımcı oluyor.

Bu kitap “Sinek Sekiz Kitaplığı, Daha İyi Bir Yaşam İçin!” okuma projesi kitaplarından biri. Hayatınızı değiştirmek için siz de katılın!

Menüye dön