Einstein’ın Düşleri – Alan Lightman

Alan Lightman en çok okunan kitabı Einstein’ın Düşleri’nde okurlara üzerinde düşünülecek bol bol malzeme veriyor. 1905 yılındayız ve Einstein İsviçre’de bir patent bürosunda çalışıyor. İzafiyet teorisini düşünürken zaman üzerine “düşler” kuruyor. Her bir düş zamanla ilgili algınız üzerinde değişik etkilere sebep olacak kadar güçlü ve bir o kadar da okuması keyifli. Edebi bir kitaptan ziyade farklı bir stil ve konuya sahip bir kitap arıyorsanız Einstein’ın Düşleri tam size göre olabilir.

Einstein'ın Düşleri - Alan Lightman

Zamanın ne olduğunu biliyoruz ancak açıklamakta biraz zorlanıyoruz. Sadece zamanla birlikte nasıl yaşlandığımızı ve onu nasıl kullanacağımızı biliyoruz. Zamandan hiç şüphe etmiyoruz; geçmiş asla değişmiyor ve gelecekle ilgili bilgilerimiz de öngörülerden ibaret. Ne geçmişe ne geleceğe gidebiliyoruz, sadece şimdideyiz. Peki ya zamanı ileri ya da geri sarıp; durdurup tekrar oynatabilseydik? Zaman sürekli değişen bir sürece sahip olsaydı ya da bir sonu olsaydı? Bu ve benzeri daha birçok soruyu araştıran öykülerle farklı dünyalara, farklı zamanlara ve farklı düşlere dalacaksınız. Einstein’ın Düşleri oldukça hızlı ve kolay bir şekilde okunan kısacık bir kitap. Minik minik öykülerden oluştuğu için de okurken hızınızı alamayıp kitabı bitirmişken bulabilirsiniz kendinizi. Ben özellikle yatmadan önce ya da yolda okumanızı öneririm. Bu iki durumda okunduğunda zaman üzerine daha derin bir şekilde düşünebilirsiniz diye düşünüyorum. Size önerim her küçük öyküden sonra kısa bir ara verip bir iki saniyeliğine bile olsa ara vermeniz. Keyifle!

Einstein'ın Düşleri - Alan Lightman

Aylak Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Einstein’ın Düşleri – Alan Lightman

Alan Lightman’ın modern klasikler arasında sayılan ve otuzdan fazla dile çevrilen çoksatar romanı Einstein’ın Düşleri dünyanın birçok yerinde tiyatroya, dansa hatta müziğe uyarlandı, ressamlara esin kaynağı oldu.

Italo Calvino’nun büyüleyici ve şiirsel diline benzer bir üslupla anlatılan hikayeler Einstein’ın 1905’te İsviçre’de bir patent bürosunda çalıştığı sıralarda zamanın doğasına dair kurduğu düşlere dayanıyor. Her bir düş zamanın bildiğimizden farklı aktığı olası dünyalara açılan bir kapı…

“Bu dünyada zaman dairesel ve insanlar sevinçlerini ve kederlerini tekrar tekrar yaşıyorlar…”

“Bu dünyada iki zaman var. Biri mekanik zaman, diğeri bedenin zamanı. İki zamanın karşılaştığı yer, umutsuzluk. İki zamanın ayrıldığı yer, hoşnutluk…”

“Büyüleyici dünyalar… Kışkırtıcı, etkileyici, enfes”
Michio Kaku, New York Times

“Büyüleyici”
Washington Post Book World

“Kışkırtıcı… keyifli bir okuma”
Wall Street Journal

“Lightman tablosunda boya yerine zaman kavramını kullanıyor… Zamanın doğasına dair eğlenceli ve tahrik edici bir keşif…”
Los Angeles Times

“Sonsuz derecede etkileyici… Zamana dolanmış insan yaşamının doğasının kuramsallıktan uzak büyülü bir anlatısı…”
The Boston Globe

Menüye dön