Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları – Ahmet Ünver

Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları sekiz adet masaldan oluşan bir kitap. Ahmet Ünver’in bal kadar tatlı anlatımıyla buluşan mitoloji o kadar hoş geliyor ki kulağa, kitap hiç bitmese keşke! Havasına da insanına da doyamadığım Ege’nin masalları herkesin çok hoşuna gidecek.

Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları çocuk ve gençleri tarihle tanıştıracak ve her okuyanın bu coğrafya hakkında birçok şey öğrenmelerini sağlayacak bir kitap. Pandora’dan Aphrodite’e, Phaethon’dan Apollon’a birçok mitolojik kahramanla tanışacak, bu kahramanların hikayelerini dinleyecek ve Ege’nin büyüsüne kapılacaksınız. Ah bir de üzerine bu masalların geçtiği yerleri ziyaret edebilmek ne güzel olurdu! Ziyaret edemeseniz de okurken internetten haritalara ve daha fazlasına göz atıp bu kitabı eşsiz bir deneyim haline dönüştürebilirsiniz. Çocukların masallar okuyarak da bir şeyler öğrenebileceklerini görmesi hem daha çok okumalarını sağlayacak hem de öğrenme aşklarını tutuşturacaktır eminim. Bir de tabi kitapta yer alan masalların verdiği dersler var ki sadece bunlar için bile okunur. Mutlaka ve keyifle!

Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları - Ahmet Ünver
Zeus ve Hera

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları – Ahmet Ünver

Günümüzü kavramanın ipuçları mitolojik masallarda gizli.

Dünya kurulalı beri insanın varoluşun gizemini açıklamaya çalışma biçimi olan mitolojik masallar, çocuklarımız için de yaşamı kavramanın önemli birer aracı. O masallardaki tanrılara, tanrıçalara benzer kişiliklere, benzer tutum ve davranışlara bugün de rastlıyoruz. Ahmet Ünver, Batı Anadolu topraklarında filizlenen Yunan mitolojisinin en güzel öykülerini barındıran bu kitabında, kitabın başında yer alan “Önce Küçük Bir Sohbet” adlı yazısında çocuklara mitolojik masalları nasıl değerlendirebileceklerini ilginç bir biçimde açıklıyor.

Kitapta birbirinden ilgi çekici, birbirinden düşündürücü sekiz öykü yer alıyor: “Meraklı Pandora ve Konuşan Sandık”ta, kötülüklerin ve umudun dünyaya yayılışı; Asklepios ve Devacı Yılanları’nda ünü dört bir yana yayılan hekim Asklepios’un yaşamöyküsü; “Phaethon ve Güneş Arabası’nın Atları”nda güneşin dünyayı gerçekte nasıl etkilediği anlatılıyor. “Yankı ile Nergis”, biri için çaresizliğin, biri için kendine hayranlığın öyküsü. “Midas’ın Altınları”, servet düşkünlüğünün yol açtığı acıları; “İnsanlığa Aydınlığı Getiren Ölümsüz: Prometheus” bilginin, uğruna her şeyin göze alınabileceği bir aydınlık oluşunu; “Apollon’un Liri mi, Marsyas’ın Kavalı mı?” hırsı ve egoyu dillendiriyor. Son öykü “Yeryüzünün İlk Güzellik Yarışması” ise, iç güzelliğin dış güzelliği nasıl alt ettiğini anlatıyor.

Kitapta yer alan 8 öykü: Meraklı Pandora ve Konuşan Sandık; Asklepios ve Devacı Yılanları; Phaethon ve Güneş Arabası’nın Atları; Yankı ile Nergis; Midas’ın Altınları; İnsanlığa Aydınlığı Getiren Ölümsüz: Prometheus; Apollon’un Liri mi, Marsyas’ın Kavalı mı?; Yeryüzünün İlk Güzellik Yarışması.

Menüye dön