Edouard Leve – İntihar, Unutamayacağınız Bir Kitap Olacak

Edouard Leve İntihar adlı kitabının daha ilk paragrafında allak bullak ediyor insanı. Başlığından büyük bir ipucu verse de ilk saniyelerde böylesi çarpıcı bir şey beklemediğiniz için neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz ve ondan sonrası da zaten çorap söküğü gibi geliyor. Sadece seksen bir sayfalık kitabı bir oturuşta okurken buluyorsunuz kendinizi. Başka türlüsü de pek olası değil anladığım kadarıyla.

Edouard Leve - İntihar

Edouard Leve ve beklenmedik bir durum

Edouard Leve İntihar adlı kitabını yayımcısına verdikten on gün sonra intihar etti. Dolayısıyla medyada da hayli yer aldı kırk iki yaşındaki yazarın intiharı. Bazıları yazarın saçma sapan bir şov yürüttüğünü belirterek kitabı başarısız bir oyun olarak gördü bazıları da kitabı yazarın intiharından bağımsız değerlendirmeyi denedi. Bazıları da benim gibi kitabın ne kadar gerçek ne kadar çarpıcı olduğunu düşünüp durdu sanırım. Şimdi bunları yazarken bile kitabın ağırlığı altında eziliyor gibiyim. Edouard Leve’nin intiharından mı yoksa kitabı bu kadar iyi anlayıp, okurken kendimi yaşananlara çok yakın hissettiğimden mi eziliyorum bilmiyorum. Kitabı okurken durup durup belli başlı cümleleri not almak istediysem de kendimi durdurduğum için mi eziliyorum acaba inanın onu da bilmiyorum. Tek bildiğim bu kitabın insanı hiç beklemediği kadar etkilemesi. Mutlaka okuyun derim.

Edouard Leve - İntihar

Kitabın ilk cümlesi: Ağustos ayında bir Cumartesi günü, üstünde tenis giysileri, yanında karın, evinden çıkıyorsun.

Sel Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Edouard Leve – İntihar

Édouard Levé, yirmi yıl önce intihar etmiş, belki hayali belki de gerçek çocukluk arkadaşına uzun bir mektup niteliğindeki İntihar’da, hayatı reddeden kahramanının gerçekçi bir portresini sunuyor. Yetenekleri, arzuları ve duyarlılıklarıyla yazıya taşıdığı kahramanının intihar etmeye karar verip bu eylemi gerçekleştirmesini tüm aşamaları ve en ince ayrıntılarıyla anlatıyor. Kitabı tamamlayıp yayıncısına teslim ettikten sadece on gün sonra ise kendi hayatına tıpkı arkadaşının yaptığı gibi intihar ederek son veriyor.

Kısa ömrü boyunca kurmacayla gerçeği birbirinden ayırmayan Levé, hayatına nasıl son vereceğini hem bir roman, hem de bir anı kitabı özelliği taşıyan İntihar’da anlatıp sonra uygulamasıyla dünya edebiyatının sonsuza dek genç kalacak, kült yazarlarından biri olmuştur.

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön