Earthlings – Sayaka Murata

Earthlings Sayaka Murata’nın Kasiyer adlı romanından sonra okuduğum ikinci kitabı oldu. Kasiyer adlı romanını okuduktan sonra yazarın da yer aldığı bir Japon Edebiyatı etkinliğine katılmıştım. Böylesi bir kitabı yazdığı için nasıl bir yazar göreceğim konusunda heyecanlıydım.

earthlings

Ancak yazar, Kasiyer’de anlattığı her şeyin sadece bir kurgu olduğunu ve altında başka hiçbir anlam taşımadığını üstüne basa basa belirtince çok şaşırdım. Çünkü Kasiyer ve yeni kitabı Earthlings Japonya’daki hayatı, özellikle kadınlar üzerindeki baskıyı anlatıyor. Ancak bunu yazara söyleyecek olursanız muhtemelen hayır diyecek. Dolayısıyla geriye saçma sapan bir hikaye kalacak. Bazen sadece kitapları okuyup yazarla hiç tanışmamayı diliyorum. Earthlings’i müthiş bir toplum eleştirisi olarak okumayı dilerdim ama yazarın söylediklerini unutamadığım için yapamıyorum.

Gelin görün ki Earthlings gerçekten tuhaf bir hikaye. Kasiyer kadar hoşuma gitmemiş olsa da elimden bırakamadım. Kitap ilerledikçe daha da tuhaflaştığı için her yeni sayfayı daha da hızlı okudum. Sona yaklaştığımda ise kendime sürekli “Ne okuyorum ben?” sorusunu soruyordum. Sıra dışı bir kitap okumak peşindeyseniz hoşunuza gidebilir diye düşünüyorum. Ancak hemen belirteyim; cinsel taciz, ensest, yamyamlık, Japonya’da giderek yaygınlaşan sosyal izolasyon ve çok daha fazlası yer alıyor bu kitapta. Bu bilgiler doğrultusunda okuma kararınızı verin derim. Keyifle!

Granta Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Earthlings – Sayaka Murata

Natsuki isn’t like the other girls. She has a wand and a transformation mirror. She might be a witch, or an alien from another planet. Together with her cousin Yuu, Natsuki spends her summers in the wild mountains of Nagano, dreaming of other worlds. When a terrible sequence of events threatens to part the two children forever, they make a promise: survive, no matter what.

Now Natsuki is grown. She lives a quiet life with her asexual husband, surviving as best she can by pretending to be normal. But the demands of Natsuki’s family are increasing, her friends wonder why she’s still not pregnant, and dark shadows from Natsuki’s childhood are pursuing her. Fleeing the suburbs for the mountains of her childhood, Natsuki prepares herself with a reunion with Yuu. Will he still remember their promise? And will he help her keep it? 

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Sonraki yazı ➝
Menüye dön