Dünyamızı Biçimlendiren Olağanüstü Bitkiler – Helen Bynum

Dünyamızı Biçimlendiren Olağanüstü Bitkiler, her sayfasında beni hayal kurmaya ya da daha derin araştırmalara iten bir kitap oldu. Bitkilerin gerçekten çok önemli olduğunu biliyoruz ama dünyamızı ve insanlığı tam olarak nasıl değiştirdiklerini bilmiyoruz. Bu kitap hoş ve kısa anlatımıyla insanı sıkmadan anlatıyor her şeyi. Bazılarına çok şaşıracaksınız bazılarını da bildiğiniz için içten içe sevineceksiniz. (Ben öyle yaptım)

Dünyamızı Biçimlendiren Olağanüstü Bitkiler - Helen & William Bynum

Dünyamızı Biçimlendiren Olağanüstü Bitkiler, bitki krallığının o olağanüstü hikayesini ve doğal olarak insanlığın hikayesini anlatıyor. Bitkileri sekiz farklı bölümde toplayan kitap, farklı temalar eşliğinde hepsinin neden önemli olduğunu, hoş anektodlarla anlatıyor. Her türün kültürel, tarihi, botanik ve sembolik özelliklerini birbirinden güzel illüstrasyonlar eşliğinde okumak kalıyor geriye. Her bir bitkinin farklı bir alem olduğunu gördükçe, kaldırım kenarlarında yeşeren küçücük çiçeklere bile farklı gözlerle bakacaksınız. Kütüphanenizde olması gereken en güzel kitaplardan biri, mutlaka okuyun derim.

Dünyamızı Biçimlendiren Olağanüstü Bitkiler - Helen & William Bynum

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Dünyamızı Biçimlendiren Olağanüstü Bitkiler – Helen & William Bynum

Kew Kraliyet Botanik Bahçesi’nin benzersiz koleksiyonundan 174’ü renkli toplam 205 görsel ile süslenmiş bu kitap, dünyamızı biçimlendiren dikkate değer bitkilerin güzelliğine, çeşitliliğine, önemine övgü niteliğinde. Beslenme, barınma, giyinme, ulaşım ve tedavi ihtiyaçlarımız için binlerce yıldır bitkilerden yararlanıyoruz. Günümüzde modern petrokimya sanayi ürünlerine külfetsizce ulaşmanın keyfini sürsek de, bitkilere hâlâ aynı ölçüde muhtacız. Bitkiler besin zincirimizin temelini oluşturuyor ve bütün yaratıcılığımıza rağmen bunu değiştiremedik.

Giderek şehirleşmekte olan dünyamızda, bitkilerin büyük şehirler için yeşil akciğer işlevi görmesi kadar şehir sakinlerine teselli ve huzur vermesi de büyük önem taşıyor. Hızla küçülen ve giderek azalan yabanıl doğal alanları her zamankinden daha değerli artık.Bu kitap, avcı toplayıcılıktan tarıma geçiş yolculuğumuza eşlik eden bitkiler dünyası ve onun çok çeşitli üyelerini konu alıyor.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön