Dünya Düzeni – Henry Kissinger

Dünya Düzeni Henry Kissinger’ın 2014 yılında yazdığı son kitabı ve nihayet dilimize çevrilebildi. Meraklıları ve siyaset bilimi ya da benzeri bölümlerde okuyan öğrenciler için özellikle hoş bir kitap olacağını düşünüyorum. Ancak benim gibi son dönemde roman dışında bir şey okumak isteyen insanlar için de iyi bir seçim olabilir.

Dünya Düzeni dokuz bölümden oluşan bir kitap ve bölüm başlıkları da şöyle: Avrupa: Çoğulcu Uluslararası Düzen, Avrupa Güç Dengesi Sistemi ve Sona Erişi, İslamcılık ve Ortadoğu, Amerika Birleşik Devletleri ve İran, Asya’nın Çeşitliliği, Bir Asya Düzenine Doğru, “İnsanlık Adına Hareket Etmek”: Amerika Birleşik Devletleri ve Düzen Kavramı, Amerika Birleşik Devletleri, Teknoloji, Denge ve İnsan Bilinci. Geçmişten günümüze “dünya düzeni”nin geçirdiği değişiklikler ve bundan sonra yaşanabilecekler üzerine analizlerini paylaşan Kissinger siyasi açıdan dünyanın tarihine şöyle bir göz atmak isteyen herkes için hayli faydalı bir kitap ortaya çıkarmış. Yaşananlara daha büyük bir çerçeveden bakabilmek amacıyla da okunabilecek bir kitap bu ve barışçıl bir düzenin önündekileri de çok açık bir şekilde anlatıyor. Ayrıca çevirisinin de çok başarılı olduğunu belirtmem gerek. Keyifle!

Dünya Düzeni - Henry Kissinger

Boyner Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Dünya Düzeni – Henry Kissinger

Amerika Birleşik Devletleri’nde Ulusal Güvenlik Danışmanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile birçok başkana dış siyaset konularında danışmanlık yapmış olan 1973 Nobel Barış ödülü sahibi efsanevi siyasetçi Henry Kissinger, Dünya Düzeni’nde hem deneyimlerini hem de geçmiş ve geleceğe yönelik analizlerini aktarıyor.

Kissinger’a göre; dünya ısrarla düzen arayışında olsa da, neredeyse dört yüzyıl önce Almanya’nın Vestfalya bölgesinde öteki uygarlıkların çoğu katılmadan hatta haberleri bile olmadan gerçekleştirilen bir barış konferansında tasarlanan çalışmadan beri gerçek anlamda bir dünya düzeni hiç var olmadı. Tarihin büyük bölümü boyunca uygarlıklar kendi düzen kavramlarını tanımladı. Hepsi kendini dünyanın merkezi saydı ve ilkelerine evrensel geçerlilik atfetti. Günümüzdeyse uluslararası sorunlar küresel boyutta yaşanıyor ve ülkeler dünyanın farklı bölgelerindeki politik olaylara neredeyse anında müdahil oluyor. Buna rağmen, pek çok konuda önemli oyuncular arasında fikir birliği sağlanamıyor. Ve sonuçta gerilim giderek tırmanıyor.

Yaşanan kaos; kitle imha silahlarının yayılışıyla, devletlerin dağılmasıyla, çevre tahribatının etkileriyle, soykırıma varan uygulamaların ısrarla sürmesiyle ve çatışmaları insan anlayışının ötesine taşıma tehdidi oluşturan yeni teknolojilerin yaygınlaşmasıyla herkesi tehdit ediyor. Bilgiye ulaşmanın ve bilgiyi iletmenin yeni yöntemleri, farklı bölgeleri daha önce eşine rastlanmamış ölçüde birleştirerek olayları küresel düzeyde sahneye yansıtıyor. Acaba geleceği hiçbir düzenin dizginleyemeyeceği güçlerin belirlediği bir dönemle mi karşı karşıyayız?

Kissinger’ın derin tarihsel araştırmalarına ve bizzat yaşadıklarına dayanan Dünya Düzeni, okurları dünya tarihinin önemli olayları arasında bir keşfe çıkarıyor. Soğuk Savaş’ın sonunda Reagan’ın Sovyet Devlet Başkanı Gorbaçev’le yürüttüğü gerilimli müzakerelerle ilgili detaylardan ABD-Çin ilişkilerinin geleceğine; Irak ve Afganistan’da yaşanan çatışmalardan çıkan derslerden İran ile nükleer müzakerelere ilişkin analizlere, Batı’nın Arap Baharı’na tepkisinden Ukrayna nedeniyle Rusya’yla yaşanan gerilime kadar geniş bir yelpazedeki olaylara eşsiz bir bakış olanağı sunuyor.

Yaşadığımız dünyayı; kültür, din, gelir dağılımı, bilimsel ilerleme ve liderliğin geleceğimiz üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak isteyen herkes bu kitabı mutlaka okumalı….

Derinlik ve ince zekanın müstesna bileşimini tarihi ana başlıklardan bugünün gündemine büyük bir ustalıkla harmanlayan bir Kissinger klasiği…
-Hillary Clinton-

Bu kitap, dış ilişkiler ve dünyanın her köşesinde barışcı ilişkilerin nasıl kurulabileceği, yani
çocuklarımıza bırakmak isteyeceğimiz dünyayı nasıl yaratacağımız ile ilgili… ki benim son zamanlarda üzerinde en çok düşündüğüm şey…
-Mark Zuckerberg-

Kissinger’ın ulaştığı sonucu tüm başkan adayları okumalı ve iyice anlamalı. Dünya düzeni buna bağlı…
-Financial Times-

Eğer Amerika’nın doğru yolda olduğunu düşünüyorsanız, bu kitabı bırakıp hemen romantik değerlendirmeleri okumaya geçin. Ama eğer kontrolden çıkan bir dünya konusunda endişeleniyorsanız Dünya Düzeni tam size göre…
-New York Times Book Review-

Menüye dön