Dün – Agota Kristof

Dün Agota Kristof’un okuduğum ilk kitabı oldu ve sanırım sonuncusu da olmayacak. Kristof İsviçre’de yaşayan ve kitaplarını Fransızca yazan Macar bir yazar. Hakkında bu kadarını söylemek yeterli olmayacak, biraz daha fazlasını yazmasam olmaz.

1935’te Macaristan’da doğan Kristof 21 yaşında ülkesini terk etmek zorunda kalıyor. Sovyet ordusu tarafından Macar devrimi bastırılınca yapacak başka bir şeyi kalmıyor. Zamanında okulda tarih öğretmeni olan eşi ve dört aylık kızı ile İsviçre’ye kaçıyorlar. Beş yıllık yalnızlık ve sürgünden sonra fabrikadaki işini ve eşini bırakıyor. Fransızca okumaya başlıyor ve bu dilde kitaplar yazıyor. Karşınızda hayli ilginç bir yazar var anlayacağınız.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elif (@elifthereader) on

Dün kısa ve kısa olduğu kadar çarpıcı bir kitap. Ülkesinden kaçıp başka bir ülkeye sığınan bir adamın hikayesini anlatıyor. Tabi yazarın hayatını az çok bildikten sonra kitaba başka gözlerle bakıyor insan. Dün, bir oturuşta bitireceğiniz, şaşıracağınız ve üzerine düşüneceğiniz bir kitap olacak. Bir ülkeden kaçmanın, başka bir ülkeye sığınmanın ve oraya alışmanın ya da alışamamanın bir romanı bu. Aynı zamanda hayli ilginç bir aşk hikayesi. Kristof’un dili çok sade. Anlatmak istedikleriyle okur arasına başka hiçbir şey katmak istemiyormuş gibi sanki. Mutlaka göz atın derim. Keyifle!

Dün her şey daha güzeldi
Ağaçlarda müzik
Saçlarımda rüzgar
Ve senin uzanan ellerinde
Güneş

Dün - Agota Kristof

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Dün – Agota Kristof

Tobias önemsiz bir ülkenin ismi olmayan bir köyünde doğmuştur. Annesiyle yokluk içinde yaşar. Annesi köyde dilenir; un, mısır veya süt karşılığında erkeklerle yatar; tarlalardan, bahçelerden meyve sebze toplar, bazen de çiftliklerden tavuk çalar. Küçük Tobias bir gün annesi bir erkekle yatarken ikisini de bıçaklar ve köyünden, ülkesinden kaçarak başka bir ülkeye sığınır. Yeni bir ülkede yeni bir hayata başlar. Adı artık Sandor Lester’dir. Bir fabrikada işe girer. Yazar olma hayalleri kurar. Ama ilkokuldaki kız arkadaşı Line’i unutamaz, onun bir gün yanına geleceğini umut eder… Ve günün birinde Caroline’le karşılaşır…
Agota Kristof, “Büyük Defter~Kanıt~Üçüncü Yalan” üçlemesinin ardından bu kez okuru “Dün”de baş döndürücü bir hikâyeye davet ediyor.

Menüye dön