Dream Story – Arthur Schnitzler

Dream Story kitap satan bir hayır kurumunda avare avare dolanırken gözüme ilişen, arka kapağını okuduğum anda da beni meraktan çıldırtan bir kitap olmuştu. Ülkemizde Gözü Tamamen Kapalı olarak vizyona giren Eyes Wide Shut adlı filme ilham kaynağı olan bu kitabı elbette okumam ve çok net hatırlamadığım o Kubrick filmini de tekrar izlemem gerekiyordu. Sonunda, hem kitabı hem filmi arı ayrı sevdim diyebilirim. Müthiş bir kitap + film ikilisi oldu benim için.

Dream Story dilimize Rüya Roman olarak çevrilmiş ve fakat pek bir yerde satışı yok. Sahaflarda bulabilirseniz lütfen okuyun ve ardından da Gözü Tamamen Kapalı’yı izleyin derim. Film kitapla tamamen aynı ilerlemese de önemli olan tüm noktaları aldığı ve bir Kubrick filmi olduğu için müthiş bir seyirlik, başlı başına bir eser zaten. Ancak kitabı okuduktan sonra izlediğinizde etkisi daha büyük olacak diye düşünüyorum. Küçük ve zararsız (rüyaların) itirafların büyüyerek başka şeylere dönüştüğü bir evlilik ve panik halinde bir adam…  Doktor Fridolin hayatını tamamen değiştirecek, davetli olmadığı özel bir partiye katılır. Gitmemesi gereken bu partiden sonra olanlar yüzünden hayatının akışı değişecektir. Gizli saklı kalması gereken tüm düşüncelerin özgürce ortalıkta cirit attığı bir evlilik düşünün ve bunu iyi bir yazarın ellerine bırakın. Okuyabilirseniz İngilizce çevirisini okuyun derim. Keyifle!

“Am I sure? Only as sure as I am that the reality of one night, let alone that of a whole lifetime, can ever be the whole truth.”

Dream Story - Arthur Schnitzler

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Dream Story – Arthur Schnitzler

Doktor Fridolin ve karısı Albertine, bir parti dönüşü, bastırılmış arzularının farkına varırlar. Hem kadın hem de erkek, “üçüncü” kişilerce her an baştan çıkarılabileceklerini hissederler. Özellikle erkek, karısının üzerindeki denetimini kaybetme korkusuna kapılır. Telaş ve panik onu karanlık sokaklarda bir arayışa iter. Hayal ile gerçeğin birbirine karıştığı bir “Odysee”dir bu; bilinçaltına ya da dışına bir yolculuk. Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in Eyes Wide Shut filmiyle ölümsüzleştirdiği bu kısa roman, bastırılmış olanın geri dönüşünü yer yer gerçeküstü, gizemli bir atmosferde sunuyor.

Menüye dön