Dr. Seuss – Oh, the Places You’ll Go!

Dr. Seuss’un çocuk kitaplarının hepsini olmasa da bazılarını gerçekten çok seviyorum. Favorim özellikle Oh, the Places You’ll Go! sanırım. Filmi yapılan The Cat in the Hat ve The Lorax gibi diğer kitapları daha popüler olsa da ben bu kitabın konusunu da renklerini de daha çok sevdim.

oh the places you'll go dr. seuss

Dr. Seuss ve kelimeler

Oh, the Places You’ll Go! Dr. Seuss’un yaşarken yayımlanan son kitabı. Çocukların kolaylıkla anlayabileceği bir şekilde hayatı eğlenceli ve şiirsel bir şekilde yazdığından Dr. Seuss çocuk kitaplarının en çok tanınan yazarı olarak tanınıyor. Oh, the Places You’ll Go! ise kendine inanmak konusunu işliyor. Her yaştaki çocuğun canı sıkkınken mutlulukla okuyabileceğini düşünüyorum. Ben de karamsarlığa kapıldığımda bazen açıp bakıyorum. Yalnızlık, korku, kafa karışıklığı gibi zorlukların üstesinden gelmek ve insanın hayatının kontrolünü eline geçirmeyi anlatan bir kitap bu. Yetişkinlere de çok iyi geldiğini söylemeden edemeyeceğim, umuda ihtiyacınız varsa siz de açın okuyun arada sırada. Rüyalarınızın peşinden koşmak için biraz desteğe ve ilhama ihtiyacınız varsa ilaç gibi gelebilir. Hem Dr. Seuss’un kelimelerle nasıl efsane bir şekilde oynadığına hayran kalacaksınız hem de ruhunuz hafifleyecek.

oh the places you'll go! dr.seuss

Dr.Seuss’un kitapları dilimizde mevcut değil. Nedenini bir türlü anlayamasam da kimsenin çeviriye el atamayacağını düşündüm ilk önce. Ancak ülkemizde o kadar enfes çevirmenler var ki bunun da geçerli bir sebep olmayacağını hemen anladım. Aranızda kitabın neden çevrilmediğini bilenler varsa ve paylaşırsa çok sevinirim. Orijinal kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Dr. Seuss – Oh, the Places You’ll Go!

A perennial favorite, Dr. Seuss’s wonderfully wise graduation speech is the perfect send-off for children starting out in the world, be they nursery school, high school, or college grads! From soaring to high heights and seeing great sights to being left in a Lurch on a prickle-ly perch, Dr. Seuss addresses life’s ups and downs with his trademark humorous verse and illustrations, while encouraging readers to find the success that lies within. In a starred review, Booklist notes: “Seuss’s message is simple but never sappy: life may be a ‘Great Balancing Act,’ but through it all ‘There’s fun to be done.’”

Menüye dön