Douglas Adams – Otostopçunun Galaksi Rehberi

Douglas Adams‘ın yazdığı Otostopçunun Galaksi Rehberi, hayatına bir radyo programı olarak başlamış bir roman. Kabalcı Yayınları’ndan çıkan beşi bir yerde versiyonunu edindiğim bu kitap, uzun zamandır okuduğum en eğlenceli ve yaratıcı romandı! Kısa bir zaman önce değişik kapak tasarımlarıyla ilgili bir yazı da yazmıştım hatırlarsınız. Hakkında duyduğum onca güzel şeyden çok daha fazlasını öneren bir kitap bu.

Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi

Otostopçunun Galaksi Rehberi, konusuyla zaten yeteri kadar ilgi çekici olmasının yanı sıra, dili, karakterleri ve  komik duruşuyla hala yoğun bir ilgi görmeye devam ediyor. Hatta yazarın ölümünden sonra kendisini anmak için ortaya çıkarılan özel bir gün vardır; 25 Mayıs, Havlu Günü. Bu gün içerisinde tüm okurlar yanlarında bir havlu taşırlar. Kitabı okuyanlarınız havlunun bir otostopçu için ne kadar önemli olduğunu zaten biliyordur. Okumayanlarınızsa meraklanıp hemen kitabı edinsinler ve okumaya başlasınlar derim. İnanın hiç pişman olmayacaksınız!

Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi

Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi

Tüm dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip bu romanın filmi de mevcut. Hatta bu aralar oldukça popüler olan, benim nedense çok korktuğum Zooey Deschanel de yer alıyor. Onun dışında birbirinden renki karakterleri ise Martin Freeman, Mos Def ve Sam Rockwell canlandırıyorlar. Son olarak, bu harika bir kitap. Yaratıcılığın komik bir anlatım ve harika karakterler ile böylesine uyumlu olduğu başka bir kitap daha hatırlamıyorum doğrusu. Douglas Adams’ın diğer kitaplarını da okumak bu kitaptan sonra gerçekten şart oldu diyebilirim. İnsanda resmen bağımlılık yaratıyor. Siz de bu enfes yazarı okumaya bu kitapla başlayın derim. Sonrası zaten mutlaka gelecek. Şimdiden iyi okumalar!

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Douglas Adams – Otostopçunun Galaksi Rehberi

Tamamen sakin bir hayat yaşamak, hayatına temel yaşamsal fonksiyon olarak soğuk bira ve güzel çay içmek kavramını oturtmak isteyen, kendi halinde, üstelik fazlasıyla uysal bir adam Arthur Dent, bir sabah uyanır ve evinin saçma bir nedenle yıkılacağını öğrenir; ama bu yalnızca başlangıçtır. Daha bir kaç saat bile geçmeden gezegeni yok edilecek ve yanında kankası Ford Prefect,üstünde yıpranmış sabahlığı, elinde havlusuyla galaksi boyunca sürecek inanılmaz bir yolculuğa çıkacaktır…

Menüye dön