Dominique Fernandez – Kızıl Meydan

Dominique Fernandez romanlar, denemeler ve gezi kitapları yazan Fransız bir yazar, akademisyen ve tarihçi. 2007 yılında Académie française üyeliğine kabul edilen yazarın bir de 1982 yılında aldığı Prix Goncourt ödülü var. Açıkçası A’dan Z’ye Sel projesini yapmasam adını muhtemelen hiç duymayacağım bir yazar olacaktı Fernandez çünkü dilimize sadece bir adet kitabı çevrilmiş ve ne yazık ki hakkında çok şey yazılan çizilen bir yazar değil.

Dominique Fernandez - Kızıl Meydan

Kızıl Meydan oldukça ilginç bir kitap. Hem çalkantılı bir aşk hikayesini hem de Rus edebiyatının değişen politikalar eşliğindeki hikayesini bünyesinde bulunduruyor. Maksim Gorki’den Vladimir Nabokov’a kadar farklı farklı isimleri konu ediniyor. Bir de tabi Rusya’nın değişimi gözler önüne seriliyor. Dominique Fernandez oldukça ilginç bir hikayeye sahip. 1961 yılında yaptığı evliliği 10 yıl sürüyor ve bu evlilikten oğulları oluyor. Ancak gay kimliğini hiçbir şekilde saklamayan yazar kitaplarında da bu konu üzerinde duruyor. Kızıl Meydan’da da enfes bir aşk hikayesi var. Yermolai ve Raoul insanı şaşırtan karakterler ve inanın çıktıkları yolculuk sonunda sizi çok şaşırtacak. Ben yazarın stiline pek ısınamadıysam da ilginç bir kitaptı diyebilirim. Keyifle!

Kitabın ilk cümlesi: Moskova, işte bu hale gelmişti! Radikal bir dönüşüm geçiren Kızıl Meydan!

Dominique Fernandez - Kızıl Meydan

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Dominique Fernandez – Kızıl Meydan

Fransız ressam Raoul, Rus galerici İrina’nın daveti üzerine kız kardeşi Julie ve sanat tarihi profesörü olan hamisi ile Moskova’ya gider. Orada tanıştığı İrina’nın genç erkek kardeşi Yermolai ile sıra dışı bir ilişki yaşar. Bu ilişkide Batı’nın tüketici kuşkuculuğu ile Rusya’nın kızkardeşi ile galerici İrina da Fransız ve Rus kadın kimliklerini sergilerken iki farklı uygarlık, kültür ve duyarlık kaçınılmaz olarak birbirleriyle çatışır. Hem Raoul ile Yermolai’ın, hem de İrina ile Julie’nin ilişkisinde yaşanan bu çatışmalardan entrikaların süslediği soluk kesici bir dram doğar.

Kızıl Meydan, Rus edebiyatının geniş bir panoramasını sunarken ölümsüz edebiyat şehirleri olan modern Moskova ile zamanın akışını reddeden Petersburg’un büyüleyici bir resmini de çiziyor.

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön