Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Doğu Ekspresinde Cinayet şu sıralar kimsenin dilinden düşmediğinden hemen dikkatimi çekti. Elbette kitabın tekrar gündeme gelmesi, kitaptan uyarlanan ve gerçekten muhteşem bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmden kaynaklanıyor. Hazır film henüz herkes tarafından izlenmemişken hemen kitabı okuyayım da spoiler olacaksa kitaptan olsun dedim. İyi de etmişim. Agatha Christie’nin okuduğum ilk kitabı oldu bu kısacık polisiye, bundan sonra da Hercule Poirot serisini okumam için güzel bir seçim olduğu kanısındayım.

Doğu Ekspresinde Cinayet - Agatha Christie

Doğu Ekspresinde Cinayet birbirinden değişik karakterleri, insanı şaşırtan sonu ve bir polisiyeden beklenmeyecek duygusallığı ile beni şaşırtan bir kitap oldu. Polisiye türünde kitapları ne yazık ki çok okumadığımdan bu türde bir kitap okuduğumda ilk tepkim hemen şaşırmak olsa da bu kitapta çok daha farklı bir şeyler vardı. Doğu Ekspresi gayet sakin bir şekilde yoluna devam ederken, Amerikalı bir yolcunun defalarca bıçaklanarak öldürülmesi trendeki her yolcuyu bir anda katil zanlısı durumuna düşürüyor. Hercule Poirot her yolcu ile teker teker konuşsa da bir şeylerin eksiği ya da fazlası olduğunu görüyor. Bu cinayet neden işlenmiş olabilir sorusu okurun zihnini kurcalarken, trendeki karakterlerin de sırları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bu kitabın neden bu kadar popüler olduğunu ve Agatha Christie’nin neden bu kadar çok sevildiğini anlamak güç değil. Sadece polisiye severleri değil, dünya çapındaki tüm okurları mutlu edebilen bir yazar var karşınızda. Özellikle soğuk kış akşamlarına yakışacak, sürükleyici ve kolayca okunan kitaplar arıyorsanız Christie’yi önerebilirim. Keyifle!

Doğu Ekspresinde Cinayet - Agatha Christie

Altın Kitaplar’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Gece yarısından sonra artan şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemez durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağ salim trende olduğu anlaşılır. Ancak, defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir. Sonunda, trende yolculuk etmekte olan Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlar. Ancak kimi yolcular, cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışırlar. Poirot, kehanet sayılabilecek bir saptamayla cinayeti bir değil iki şekilde çözümlemeyi başarır.

Menüye dön