Doğu Doğudur – Latife Mardin

Doğu Doğudur rahmetli Latife Mardin’in Doğu – Batı Dörtlemesi’nin ilk kitabı. Bu dörtlemede yazar Batı’da başlayıp Doğu’da çok farklı sonuçlara sebep olacak bir aşk hikayesini ve Kırım Savaşı’nı anlatıyor. Ünlü müzik prodüktörü Arif Mardin’in eşi olan Latife Mardin bu dörtlemede tarihten aşina olduğumuz isimlere de kitaplarında yer vermiş. Tarih, entrika ve aşk içeren kitapları seviyorsanız bu dörtlemeyi de çok seveceksiniz demektir.

Doğu Doğudur’da Doğu ile Batı’nın arasındaki farklılıklar, bazen dostlukla ortadan kalkarken bazen de kıskançlıkla iyice ortaya çıkıyor. Osmanlı’nın son dönemlerinde geçen kitap hem Osmanlı’ya, hem savaşa, hem aşka ve entrikalara hem de milletler arasındaki farklılıklara çok hoş bir şekilde değiniyor. Bu seriye başlarken Osmanlı’nın şaşaasına dair az çok ne okuyacağımı tahmin ediyordum ancak Latife Mardin’in yarattığı karakterler ve bu karakterlerin üstesinden gelmeye çalıştıklarını hiç beklemiyordum doğrusu. Bir yanda imkansız aşklar peşinde koşan insanların çabası, bir yanda kazanılması gereken savaşlar sürüp giderken İstanbul’un renklerini, çok kültürlülüğünü ve inanılmaz güzelliğini okumak şaşırtıcıydı gerçekten. Zaten ne zaman eski İstanbul’u barındıran bir kitap okusam İstanbul’a aşık oluyorum. Ancak bu aşk pencereden baktığım anda sönüyordu İstanbul’dayken. Şimdi sadece eski İstanbul’un hayallerine dalmak eskisinden daha kolay olduğundan, bu heybetli ve güzel şehir hakkında okumak da çok hoşuma gidiyor. Neyse! Bu dörtleme hafif bir bahar okuması arayanlar için harika olabilir diye düşünüyorum ancak içinde gereğinden fazla entrika ve aşk barındırdığından herkes için olmayabilir. Uyarmadı demeyin. Keyifle!

dogcc86u dogcc86udur latife mardin 1
Latife Mardin, Arif Mardin

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Doğu Doğudur – Latife Mardin

Londra’da başlayan aşk… Londra’dan yola çıkan bir ordu… Batılı ülkelerin ilk kez ordularını Osmanlı Devleti’nin yanında Rus Ordusu’na karşı savaşa soktukları bir savaş: Kırım Savaşı. Savaşın ve yoğun olduğu dönemde Sivastopol’da, savaş yaralılarının tedavi edildiği Varna’da, diplomatik hareketlerinin yoğunlaştığı İstanbul’da geçen bir aşk, entrika ve savaş romanı…
Önde şaşırtıcı bir aşk ve savaş romanını okurken, aralarında Florence Nightingale ve dönemin İngiliz, Fransız, Rus ordu komutanları gibi çok sayıda gerçek insanı da kitabın sayfaları arasında bulacaksınız.
Oğlak Yayınları, “Popüler Tarih Romanları”nı bu alanın yeni ve önemli bir romanıyla, Latife Mardin’in Doğu Doğudur’uyla açıyor…
Arkası gelecek…

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

← Önceki yazı
Menüye dön