Dilim Gülümsüyo! – Hülya Ekşigil

Dilim Gülümsüyo!, Oğlak Yayınları’nın enfes yemek kitaplarından biri. Hülya Ekşigil ise ilk kez okuduğum ve okuduğum için de pek memnun olduğum bir yazar oldu. Yazarın hayli renkli ve eğlenceli bir anlatımı var. Bu zamana kadar çeşitli dergilerde çalışmış ve farklı farklı işler de yapmış olsa da, yemekle hep iç içe ve aşkla dolu bir ilişkisi olmuş. Her yemek sever insanda olduğu gibi yazar da etrafındaki yemek severleri tanımada ve en güzeli de tanıtmakta hiç gecikmiyor. Yemekle az çok aşina olanların muhakkak duyduğu birkaç isim dışında daha önce hiç duymadığım isimlere de rastladım bu kitapta ve yemeğe bakış açım daha da genişledi diyebilirim.

Farklı meyve ve sebzelerle ilgili öğrendiğim küçüklü büyüklü bilgiler arkadaşlarımla sohbetlerimi şenlendirdi desem abartmış sayılmam. Sonuçta yiyecekler hepimizin hayatında oldukça büyük bir yer tutuyor. Şansıma arkadaşlarımın çoğu ve birkaç akrabam da yemekle iç içe ve durum böyle olunca muhabbetler yemek tariflerinden öteye gidebiliyor. Ekşigil’in bu kitabı da sohbetlerimize tuz biber ekti. Ben özellikle bulguru anlattığı bölümü çoğu arkadaşımla paylaşmadan edemiyorum çünkü Tom Cruise ve hayatındaki kadınlar yer alıyor bu bölümde. Bulgurla ne alakası var diye düşünebilirsiniz ama inanın okuyunca siz de güleceksiniz. Yemeğe gerektiği önemi veren herkesin zevkle okuyacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum bu sevimli kitabın. Keyifle!

Dilim Gülümsüyo! - Hülya Ekşigil

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Dilim Gülümsüyo! – Hülya Ekşigil

‘Unutma bizi’ dolmasının nerelerde yapıldığını… Yenirken çıkardığı sesle G. B. Shaw’u dehşete düşüren sebzeyi… Hangi bitkiyi geçmişte yalnızca din adamalarının toplayabildiğini… Berberi kadınların hangi meyveyle fal baktığını… Kahveye ‘Müslümanların şarabı’ dendiğini… Bademle mandolinin arasındaki bağlantıyı… Avusturalyalıların kendilerine ne zaman ‘ceset ziyafeti’ çektiğini… ‘Boğa Penisi Çorbası’ içilen lokantanın hangi ülkede olduğunu… Hangi balığın buzdolabından dışarı sıçrayabildiğini… Sofraya leziz bir yemek getirmenin değişmez ‘püf noktasını’… Biliyor musunuz? Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. Hülya Ekşigil, Dilim Gülümsüyo!’da bu soruların cevaplarıyla birlikte daha yüzlerce yeme içme bilgisini bir araya getiriyor. Sofranızı renklendirecek 50’nin üzerinde yemek tarifiyle mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak sayısız ipucu da cabası.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön