Deniz Gürsoy’un Gastronomi Tarihi – Deniz Gürsoy

Deniz Gürsoy’un Gastronomi Tarihi sanırım her insanın kitaplığında bulunması gereken kitaplardan. Müthiş bir şekilde yazılmış olması bir yana yiyeceğin dünya tarihindeki yerini öğrenmek insana farklı bir bakış açısı sunuyor.

Deniz Gürsoy’un Gastronomi Tarihi tarih öncesi çağlardan modern mutfağa kadar geniş bir zaman dilimini içeriyor. Dinlerin, savaşların, ticaretin ve diğer etkenlerin yiyeceğin ve yeme içme kültürünün seyrini nasıl değiştirdiğini okudukça kitaba hayran kalacaksınız. Konuyla ilgili görseller, verilen kısa kısa bilgiler okuma zevkinize zevk katacak. Çokça roman okuyan bir insan olarak kuru bir dille yazılmış kitaplara pek katlanamıyorum. Tam da bu yüzden Deniz Gürsoy’un kurgu dışı kitaplarına hayranım. Bir şeyler öğrenmenin ne kadar zevkli olabileceğini her kitabında tekrar tekrar kanıtlıyor bu derya deniz insan. Gastronomiyle ilgiliniz olsun olmasın bu güzelim kitabı mutlaka okuyun derim. Edineceğiniz birbirinden ilginç bilgiler yemek yerken, bir şeyler içerken aklınıza geliverecek ve önünüzde duran yiyeceğe farklı bir şekilde bakacaksınız. Ayrıca yemek üzerine konuşmak yerlisi yabancısı herkesin hoşuna giden bir şey olduğundan çokça işinize yarayacak bir kitap olacağını da belirtmem gerek. Keyifle ve mutlaka okuyun!

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Deniz Gürsoy’un Gastronomi Tarihi – Deniz Gürsoy

“Tat duyusu, bir tabak yemeğin içindeki malzemeleri aşıp anılarımıza, kültürümüze ve belki de genlerimize kazınır. Belleğimizdekinin benzeriyle karşılaştığımızda duyuları ve hatırımızdan çıkmış olan anıları bir anda tetikler.

Masaya oturunca önce gözlerimizi doyurur, kadeh tokuşturarak ses çıkarır, kulaklarımızı devreye sokarız. Ağzımıza yaklaşırken burnumuzun not verdiği yiyecekler önce dudaklarımıza dokunur, sonra dilimize. Ağzımızın içinden kayarken de doku ve sıcaklık farklılıklarını hisseder, tadını alırız. Güzel bir yiyecekten farklı bir lezzet aldığımızda bu yalnızca belleğimize kaydolmakla kalmaz, gönlümüzde de yer eder. Aşçılık mesleğini zanaat olmaktan sanat olmaya dönüştüren fark işte budur.

İstedim ki yeni yetişen şefler, konusunun ve mesleğinin geçmişini kendi dillerinde okusunlar ve daha iyi kavrasınlar. El becerilerini mutfak kültürü bilgileriyle zenginleştirerek yorum kabiliyetlerini  geliştirip kendilerini aşsınlar ve yaratıcılıkları coşsun. Çünkü dünyanın en eski yeme içme kültürlerini barındırmış olan bu coğrafyada üstü tozlanmış bilgi çok da, bu bilgilerin tozunu atarak, yorumlayıp yeni bir ekol yaratan, yeni bir çığır açan az.”

Tarihi sümerlere dayanan en eski içkiyi… İÖ 26. yy’da yaprakları tedavi için çiğnenen bitkiyi… Osmanlı döneminde tüm yasaklamalara rağmen yaygınlaşan içkiyi… Amerika keşfedilmeden önce para yerine kullanılan bitki tanelerini… Antik Yunan ve Roma imparatorluğu süresince yalnızca afrodizyak olarak tüketilen besin maddesini… Ortadoğu’da bütün dinlerce yasak görmüş hayvan etini… Sarayı olan içkiyi… Tarihin akışına yön verebilecek gıda maddesini… Biliyor musunuz?

Deniz Gürsoy, dünyada gastronomiyi ve gıda tarihini kendi coğrafyamızdan bakarak aktarıyor.

“… Ey yolcu, ye, iç, keyfine bak, çünkü başka hiçbir şey bu kadar önemli değildir.”

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön