Demlikten Süzülen Kültür: Çay – Deniz Gürsoy

Demlikten Süzülen Kültür: Çay yıllardır sabah akşam demeden tükettiğimiz bu güzelim bitkinin, içeceğin hikayesini anlatıyor. Deniz Gürsoy’un pek hoş anlatımıyla ortaya yine keyifli bir kitap çıkmış, çay tiryakileri başta olmak üzere bir şeyler öğrenmeyi seven herkesin çok severek okuyacağını düşünüyorum.

Demlikten Süzülen Kültür: Çay, çay hakkında bilinmesi gereken belli başlı bilgileri kısa kısa ve çok tatlı bir dille anlatıyor. Edebiyatta, tarihte, farklı kültür ve coğrafyalarda çay hakkında küçük küçük bilgiler edinirken türlü çay tarifleriyle de çay demleyebilirsiniz. Zaten inanın canınız o kadar çok çay çekecek ki kitabı okurken sürekli çay içmek isteyeceksiniz. Sanki ilk kez çay içiyormuş gibi içeceksiniz çayları bundan sonra; bu güzelim içeceğe saygı duyacaksınız. Aklınıza çayla ilgili bir iki satır geliverecek, bir anda romantikleşeceksiniz. Çay deyip geçmemek lazım yani! Semaver, çay, çaydanlık gibi kelimeler nasıl dilimize geçmiş? Soğutulan çaya neden paşa çayı denir? George Orwell ne olmuş da “Aşk ve skandal çayın şekerleridir.” demiş? Bu ve bunun gibi öğrenmesi insanı keyiflendiren bilgilerle dolup taşacaksınız. Her sabah kahvaltıda ve aslında fırsatını buldukça çay içen bir millet olarak hepimizin bu kitabı okuyup çay hakkında bir şeyler öğrenmesi gerek. Çok seveceksiniz emin olun. Keyifle!

Demlikten Süzülen Kültür: Çay - Deniz Gürsoy

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Demlikten Süzülen Kültür: Çay – Deniz Gürsoy

Yeşil çaydan Earl Grey’e… Seylan’dan Rize’ye bütün bir çay kültürü. Çayı demlemek yetmez, kültürünü de bilmeli diyenlere rehber kitap.

Elinizde, 1912’den sonra (özel amaçlarla çeşitli çay şirketlerinin yayımladıkları hariç tutulursa) Türkiye’de yazılmış ilk telif çay kitabını tutuyorsunuz. Çayın beşbin yıllık uzun tarihi… Çay bitkisinin kökeni, yetiştirilmesi, haşatı… Türkiye’de çayın geçmişi… Çin’de, Rusya’da, Yemen’de, Amerika’da, Hindistan’da, Tunus’ta, Tibet’te, Afganistan’da, İrlanda’da çay saati… İngiltere’de beş çayı… Japonya’da çay seremonisi… Semaverin kökeni ve kullanışı…. Çay demleme sanatı… Fal meraklılarına çay falı… Demlikte kalmış çayın yararları… Çayın sağlığa yararları ya da zararları… Her türlü bitki çayı… Dünyada görebileceğiniz her çeşit çay… Dünyadan farklı çay tarifleri ya da karışımları ve ustalarından demleme teknikleri… Ünlü çay tiryakileri… Çay tadım tekniği… Çay hakkındaki bilgi kaynakları, en iyi çay bahçeleri… Çayın kronolojisi… Ayrıca kapsamlı bir çay terimleri sözlüğü… Bütün bunlar, Çilingir Sofrasında Rakı, Çilingir Sofrasında Rakı Mezeleri, İnceliklerin Kadehindeki Şarap, Zengin Sofraların Lüks Tatlan, Harcıâlem îçki Bira, Tarihin Süzgecinde Mutfak Kültürümüz kitapları yazarı Deniz Gürsoy’un kaleminden… Ferah çaylarınız olsun.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön