Değirmenimden Mektuplar – Alphonse Daudet

Değirmenimden Mektuplar’ı okumak 1800lerin ortalarında Fransa’da küçük bir tatile çıkmak gibi geldi bana. Huzuru ve mutluluğu her zaman yeşilliklerde bulan biri olarak bu kitabı sevmemem olanaksızdı. Ancak aradığımdan çok daha fazlasını buldum diyebilirim. Zaten yazarın da en çok sevdiği yapıtı buymuş; yazarken de, yazdıklarını yaşarken de ne kadar keyif aldığını hemen anlıyor insan.

Değirmenimden Mektuplar Alphonse Daudet’nin  kısa kısa öykülerinden oluşan bir kitap. Dünya klasikleri arasında olan kitap, Provence’in günlük yaşamından küçük küçük sahneler anlatırken, yazarın başından geçen keyifli anlara da yer veriyor. Elbette her öykü mutluluk aşılamıyor insana, hatta bazıları hüzünlendiriyor bile ancak yine de yazarın değirmeni insanı büyülüyor. Sanki arnavut kaldırımlarda onunla gezip, kuşların cıvıltılarını onunla birlikte dinliyor insan. Mükemmel bir eser yok karşınızda belki ama sizi içinde bulunduğunuz yerden ve andan koparacak, Provence’in lavanta kokan kırlarına götürüverecek mektuplar okumak hiç de fena olmasa gerek. Ah özellikle havalar da soğumuşken size çok iyi gelecek emin olun. Bu kitaba ne kadar beklentisiz yaklaşırsanız, o kadar keyif alırsınız diye düşünüyorum. Aşağıda önerdiğim pek keyifli klasik müzik eşliğinde, sıcacık ıhlamurunuzu yudumlardan sayfaları keyifle çevireceksiniz. Özellikle Fransa’yı görmüş olanlar ya da görmek isteyenler için harika bir kitap diye düşünüyorum. Mutlulukla!

Değirmenimden Mektuplar - Alphonse Daudet

Tanıtım yazısı:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretim okullarında okutulmak üzere seç tiği 100 Temel Eser’den biri olan Değirmenimden Mektuplar, dünya klasikleri arasında önemli bir yere sahiptir. Kitap, ünlü Fransız yazar Alphonse Daudet’nin Provence’taki eski bir değirmende yazdığı ve her birinde bir öykünün anlatıldığı mektuplardan oluşur. Değirmenimden Mektuplar’da yer alan bazı bölümler, hâlâ dünya edebiyatının en çok bilinen öyküleri arasında yer alır.

Şehrin kalabalığından ve insanlardan kaçan, huzuru sığındığı doğada arayan yazar, gözlemlerini aktardığı öykülerden oluşan eseri için, “Bu kitap, yazdıklarım arasında benim en çok sevdiğimdir” demiştir.

Bu kitapla ne içilir: Ihlamur. Yanına en sevdiğiniz kurabiyeyi de eklemeyi ihmal etmeyin.
Bu kitapla ne dinlenir: Pastorale, Romantic Classics. Provence’te bir değirmende elbette sakin sakin klasik müzik dinlenir.

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön