Deep Nutrition – Catherine Shanahan

Deep Nutrition hem büyük bir heyecanla hem de şaşkınlıkla okuduğum bir kitap oldu. Bu zamana kadar okuduğum onca kitaptan sonra beslenme ile ilgili okuyacağım kitapların beni bu kadar heyecanlandıracağını hiç tahmin etmezdim. Daha fazla kitap okumam için beni bir güzel teşvik etti anlayacağınız.

Deep Nutrition - Catherine Shanahan

Deep Nutrition konu beslenme olunca tüketmemiz gereken dört besleyici maddeden (the four pillars) bahsediyor. Bu dörtlüyü birer yiyecek olarak değil de tüketilmesi gerekenler ana başlıkları olarak düşünün. Bu dörtlü de şunlardan oluşuyor: fermente ve filizlenmiş gıdalar, sakatat, et ve taze sebze, meyve.

Bunları nasıl ve neden yememiz gerektiğini anlatırken bir yandan da elbette asla tüketmememiz gerekenlerin üzerini çiziyor. Diyetin insan sağlığı ve dış görünümü üzerindeki araştırmalarını okumak ise hayli keyifliydi.

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, genel olarak daha sağlıklı yaşamak istiyorsanız ya da benim gibi beslenmenin mutlaka bilmemiz gerekenlerde ilk sıralarda olduğunu düşünüyorsanız bu kitabı çok sevebilirsiniz. Keyifle!

Hazır buradayken şu kitabı da inceleyin derim: Besin Paradoksu

St Martin’s Press’tne çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Deep Nutrition – Catherine Shanahan

Physician and biochemist Cate Shanahan, M.D. examined diets around the world known to help people live longer, healthier lives–diets like the Mediterranean, Okinawa, and “Blue Zone”–and identified the four common nutritional habits, developed over millennia, that unfailingly produce strong, healthy, intelligent children, and active, vital elders, generation after generation. These four nutritional strategies–fresh food, fermented and sprouted foods, meat cooked on the bone, and organ meats–form the basis of what Dr. Cate calls “The Human Diet.”

Rooted in her experience as an elite athlete who used traditional foods to cure her own debilitating injuries, and combining her research with the latest discoveries in the field of epigenetics, Dr. Cate shows how all calories are not created equal; food is information that directs our cellular growth. Our family history does not determine our destiny: what you eat and how you live can alter your DNA in ways that affect your health and the health of your future children.

Deep Nutrition offers a prescriptive plan for how anyone can begin eating The Human Diet to:

*Improve mood
*Eliminate cravings and the need to snack
*Boost fertility and have healthier children
*Sharpen cognition and memory
*Eliminate allergies and disease
*Build stronger bones and joints
*Get younger, smoother skin

Deep Nutrition cuts through today’s culture of conflicting nutritional ideologies, showing how the habits of our ancestors can help us lead longer, healthier, more vital lives.

Menüye dön