Dedem Bir Kiraz Ağacı – Angela Nanetti

Dedem Bir Kiraz Ağacı Angela Nannetti’nin 1997’de yazdığı zamansız bir çocuk kitabı. Zamansız diyorum çünkü bundan yıllar yıllar sonra, kiraz ağaçlarının ne olduğunu bilmeyen bir nesil yaşasa bile bu kitabın hala okunacağını düşünüyorum. İnsanı sarıveren, sıcacık bir kitap Dedem Bir Kiraz Ağacı. İster yedi yaşında olun ister yetmiş yedi bu küçücük kitap sizin de yüzünüzü gülümsetecek.

Dedem Bir Kiraz Ağacı

Dedem Bir Kiraz Ağacı ve çocukluk

Dedem Bir Kiraz Ağacı ölüm, hastalık ve ayrılık gibi zor konuların çok hoş bir şekilde üstesinden gelirken bir yandan kırsal yaşamı, kent yaşamıyla aralarındaki farkları ve bunun insanları bile ne şekilde değiştirdiğini de anlatıyor. Gençliğimin geçtiği evimizde kocaman bir kiraz ağacımızın olması ve dedemle bu kirazlardan yememizi düşünmeden edemedim kitap boyunca. Şimdi bunların hiçbiri olmasa da en azından hoş bir anı olarak gerektiğinde hemen içimi ısıtıyorlar. Böyle kitaplar ise bu tür anılara sahip olamayan çocuklar için birer sığınak diye düşünüyorum. Evinizdeki minik bireye alacak kitap arıyorsanız mutlaka öneririm. Önce siz okuyun, sonra o okusun; küçük bir kitap kulübünün ilk kitabı olsun Dedem Bir Kiraz Ağacı. Keyifle!

Dedem Bir Kiraz Ağacı

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Angela Nanetti – Dedem Bir Kiraz Ağacı

Çağdaş İtalyan edebiyatının çok ödüllü yazarı Angela Nanetti’den Akdeniz sıcaklığında bir çocuk klasiği!

2006 CHRONOS ÖDÜLÜ (FRANSA)
2002 ALMAN GENÇLİK EDEBİYATI ÖDÜLÜ ADAYI

İtalyan edebiyatının güçlü yazarlarından, Hans Christian Andersen Ödülü sahibi Angela Nanetti’nin tüm dünyada
çok sevilen romanı ilk kez Türkçe’de! Kitap, sevginin büyülü sarmallarında dolanan bir çocuğun aile büyükleriyle yaşadığı sıcaklığı, taşra yaşamının sevecenliğini yansıtıyor. Ölüm gibi zor bir temayı çocuk gerçekliğine taşıyan roman, insanı doğadan koparıp, kendisine yabancılaştıran kent yaşamı üzerine de düşündürüyor. Küçük Tonino’nun aile büyükleriyle ilgili duygularını onun dilinden şiirsel bir gerçekçilikle aktaran roman, çağdaş çocuk edebiyatının klasiklerinden kabul ediliyor.

Tonino, köyde yaşayan dedesiyle anneannesine düşkün bir çocuktur. Onların köydeki sevgi ve eğlence dolu yaşamı, Tonino için anne babasının baskısından uzak, özgür günler anlamına gelmektedir. Annesi doğduğunda dedesinin dikmiş olduğu kiraz ağacı Felice ve anneannesinin beslediği akıllı kaz Alfonsina, Tonino için çok özeldir. Hele, yaşamındaki önlenemez değişiklikler, Felice ve Alfonsina’ya yepyeni bir gözle bakmasına neden olacaktır…

Menüye dön