David Vann – Caribou Adası

David Vann’ın Caribou Adası beni çok şaşırtan, beklentilerimi hayli aşan bir kitap oldu. Yaz tatilinde okumuştum bu kitabı, işti güçtü derken aklımdan çıkmış. Ancak kitaplıkta araştırma yaparken gözüme takıldı ve hemen Alaska’ya götürdü beni. Paylaşmadan edemeyeceğim, gerçekten çok iyi bir roman Caribou Adası.

david vann

Caribou Adası hayalleri yıkılmış, kırık dökük bir aşka kalmış, geçmişleri trajik bir çiftin dramasını acımasızca ve kusursuzca anlatıyor. Kimsesizliği, şiddeti, ruhun karanlığını, insanın kusurlarını Alaska’nın soğuğunu duyumasayarak okuduğunuzu düşünün. Karakterlerde kendinizi bulacak, biraz endişeye kapılacak, biraz üzüleceksiniz. Bu kitabı çok seveceksiniz emin olun. Hazır kış da gelmişken müthiş bir serüven olabilir. Keyifle!

david vann

Kitabın tantım yazısı aşağıda, almak için de buraya; Davin Vann, Caribou Adası.

Otuz yıl boyunca düşünü kurduğu hayatı gerçekleştirmeye karar veren Gary, nihayet karısı Irene’i de ikna ederek yola koyulur: Alaska’nın buzul göllerinden birindeki Caribou Adası’nda bir kulübe inşa ederek medeniyetten uzakta, vahşi doğada yaşayacak, her şeyi geride bırakarak yıllardır özlemini çektikleri huzura kavuşacaklardır. Ancak erken bastıran kış, bu ıssız adadaki çetin doğa koşulları ve kocasıyla arasındaki derin iletişimsizlik, Irene’in ruhsal dengesini bozacak, geçmişindeki trajedinin hayaletleri geri dönecektir.

Yazar, fonda, Alaska’nın haşin ama muhteşem bir güzelliğe sahip coğrafyasını yansıtan Caribou Adası’yla, çözülen bir evliliğin üzerinden sevgiyi, sevgisizliği, iletişimsizliği ve yok olup giden fırsatları sakınmasız bir gözle tasvir ederek günümüzün trajedisini anlatıyor. David Vann, dünya çapında ses getiren birçok ödülün sahibi Legend of a Suicide (Bir İntiharın Efsanesi) adlı öykü kitabının ardından ilk romanıyla, Amerika’dan dünya edebiyatına bir armağan…

Menüye dön