David Peace – Tokyo Sene Sıfır

Tokyo Sene Sıfır ilk önce hayli ilginç stili ve nedense hemen empati kurabileceğiniz anlatıcısı ile içine girivereceğiniz bir kitap olacak. Kitapta ilerledikçe David Peace’in stiline hayran kalacak ve savaşta teslim olmuş Tokyo’da olmanın nasıl bir şey olduğunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Elbette bu gerçekten korkunç olan durum karşısında kitabı sürekli bırakmak isteyecek, ara sıra kaşınacak, iğrenecek, üzülecek ve sinirleneceksiniz. Her defasında da David Peace’in iyi bir yazar olduğunu düşüneceksiniz.

Tokyo Sene Sıfır - David Peace

Savaşın ne kadar korkunç bir şey olduğunu gerçekten çok iyi anlatan bir roman Tokyo Sene Sıfır. Ortada sadece gerçek hayattan alınan bir seri katilin işlediği korkunç cinayetler yok anlayacağınız. (Yoshio Kodaira) Birçok açıdan kahrolmuş ancak yine de işinin peşini bırakmayan Dedektif Minami, sizi de kendisi gibi hissettirmekte geç kalmayacak bir karakter. David Peace’in insanı yer yer yoran, içini sıkan ve ancak yine de sürükleyici olan anlatımı eminim herkes için değildir. Yine de insan üzerinde büyük bir etki bırakıyor diyebilirim. Almadan önce kitabı biraz karıştırın derim. Keyifle!

Tokyo Sene Sıfır - David Peace

Kitabın ilk cümlesi: “Dedektif Minami! Dedektif Minami! Dedektif Minami!”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Tokyo Sene Sıfır – David Peace

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında Tokyo… Açlık, sefalet, korku dolu günler her kesimden insan için hayatı zor kılarken parklarda öldürülen genç kadınlar… Ve bu korkunç cinayetleri çözme görevini üstlenmek zorunda kalan, şehrin tekinsiz gece hayatının müdavimi, hap bağımlısı, deneyimli, zeki Dedektif Minami…
Genç kadınları vahşice öldüren seri katilin peşine düşen Minami’yi bombalamalar sonucu yerle bir edilmiş Tokyo’nun en karanlık köşelerinde yalnız cinayetler değil, kendi geçmişinin karanlık sırları da beklemektedir.
David Peace savaş yüzünden çöken, aynı zamanda da yükselişe geçen bir metropoldeki kişisel ve toplumsal yozlaşmayı Tokyo Sene Sıfır’da neredeyse bir yanılsama gibi sunuyor. Duygusallığı ve akılcılığı büyüleyici anlatımında benzersiz bir biçimde birleştiren Peace, okurları gerçeğe yaklaştırıyor, başka türlü yaklaşmanın mümkün olmadığını hissettirerek. Kurosawa’nın sinemada yaptığını edebiyata taşıyan Peace’in adı günümüzde Haruki Murakami ve James Ellroy’la birlikte anılıyor.

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön