Dave Eggers – Ne Nedir

Kitap karakterleri nadiren rüyalarıma girer. Dave Eggers’ın Ne Nedir adlı kitabını gece yatmadan değil de sabahları okumama rağmen Achak adlı karakterden o kadar etkilenmişim ki, iki kez rüyamda gördüm. Kitabı gece yatmadan okuyamama sebebimse, çok fazla üzülmem. Gerçekten iç parçalayan bir öyküsü var bu kitabın ve fakat insan elinden bırakamıyor. Dünyaya bakışımı birçok yönden değiştiren bir kitap oldu bu.

dave eggers - ne nedir

Ne Nedir’de biraz ilerledikten sonra yazarı ve kitabın nasıl hayata geçtiğini araştırırken Valentino Achak Deng’in şu sözlerine rastladım;

“Bu kitap, yazarın ve benim insanlara Sudan’da iç savaş öncesinde ve sırasında gerçekleşen korkunç olayları anlatma ihtiyacımızdan doğdu. Bu nedenle öykümü yazara anlattım. O da anlattıklarımdan yola çıkarak bu romanı yarattı. Kısmen kurgu olduğu için sonuç olarak ortaya çıkan şey bir romana dönüştü. Sudan’daki iç savaşın, Sudan halkının, ya da dahil olduğum Kayıp Çocukların öyküsü olarak görmeyin anlatılanları. Bu, yalnızca, bir adamın kendi gözünden anlattığı yaşam öyküsü… Ve kurgulanmış olsa da, benim bildiğim dünya bu sayfalardakinden pek de farklı sayılmaz. Bu kitaptaki en korkunç şeylerin meydana gelebileceği, çoğu zaman da geldiği bir dünyada yaşıyoruz.”

Dave Eggers - Valentino Achak Deng
Dave Eggers – Valentino Achak Deng

Bunları okuduktan sonra daha bir anlam kazandı kitap. Dave Eggers’ın şahane anlatımı zaten yeteri kadar sürükleyici iken okuduğum karakterlerin ve yaşanılanların kurgudan ibaret olmadığının, bu insanların bir yerlerde nefes aldığının ve hatta bir vakıf kurulduğunun tamamen bilincine varmak ise bambaşka bir durumdu diyebilirim. Genelde beni üzen kitapların karakterleri üzerinde durmam, yapışır kalır çünkü etkileri uzunca bir süre. Bu kitapta kendimi tutamadım, daha fazla kayıtsız kalamadım. Artık savaş ve Sudan kelimelerini duyduğumda bu kitap gelecek hep aklıma ve yine içim parçalanacak. Neyse! The Valentino Achak Deng Foundation Dave Eggers ve Valentino Deng tarafından kitabın yayımlanmasından sonra kurulmuş. Sitede detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bir göz atın derim. Kitabı ise muhakkak okumanız gerek, ne olursa olsun. Şimdiden keyifli okumalar.

Valentino Deng ve Dave Eggers

Siren Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısını aşağıda, almak için de buraya: Ne Nedir – Dave Eggers

Çağdaş edebiyatın müthiş dahisi Dave Eggers’dan sarsıcı, çarpıcı ve unutulmayacak bir roman: Ne Nedir. Yazar, dergici, yayıncı ve editör kişiliği ve sıradışı projeleriyle tanınan, çağdaş edebiyatın en parlak yıldızlarından Dave Eggers, Ne Nedir’de gerçek bir yaşam ve mücadele öyküsünden yola çıkarak aynayı bu kez bizlere ve yaşadığımız çağın gerçeklerine tutuyor. Ne Nedir, içinde yaşadığımız karanlık dünyanın kaosunun derinlerinden bir yerlerden yükselen, hazmı zor, etkisi güçlü, sessiz bir çığlık niteliğinde, unutulmayacak bir roman.

Küçük bir çocuğun Afrika topraklarında tek başına hayatta kalma mücadelesini, Amerika’da oyunu kurallarıyla oynamayı öğrenmeye çabalayan bir mültecinin tosladığı duvarları ve bizler bakmazken dünyada olup biten kimi felaketleri Valentino Achak Deng’in üzerinden anlatan Eggers; Ne Nedir’de gerçekle kurguyu, biyografiyle romanı birbirine katarak alışılmış formlar dışında bir ‘roman’ yaratıyor. Pulitzer adayı Dave Eggers’ın 2009 yılında Fransa’da en iyi çeviri kitap dalında Prix Medicis ödülü alan Ne Nedir‘i, Tom Tykwer tarafından sinemaya uyarlanmaktadır.

Menüye dön