Dalgalar Dedikoduyu Sever – Sevim Ak

Yunuslar denizkızlarıyla şarkı söylüyorlar.

Sevim Ak’ın yeri bende çok ayrıdır, çocukluğumdur, hayatı kavrayışımdır ve içimi sıcacık yapandır. Beni kitaplara, kitap okumaya, insanlardaki güzelliği bulmaya yönlendiren odur. Sevimlidir Sevim Ak kitapları, okuyucularının da yüzlerinde sevimli bir gülümseme bırakır, çocukları düşündürür ve onlara sevgi aşılar. Uzun yıllar sonra anlıyorum ki, büyüklere de çocuk gibi düşünmeyi ne zaman bıraktım sorusunu sordurtur. Sevim Ak okumaya ve aslında kitap okumaya, Vanilya Kokulu Mektuplar ile başladım. Düşünce tarzım onunla değişti, insanların değişebileceğini, iyinin ve güzelin ne demek olduğunu öğrendim. 

Dalgalar Dedikoduyu Sever - Sevim Ak

Dalgalar Dedikoduyu Sever, Sevim Ak kitaplarından okuduğum üçüncü kitaptı. Çocukluğumda ve biraz büyüdükten sonra, kendimi ne zaman kötü hissetsem, sarıldığım kitaplardan biri ve belki de en değerlisidir benim için. Öyle öyküler ki, bir çocuğu üzebilecek ne varsa, silip süpürüyor. Ben büyüdükçe, kitaba sarılışlardan da vazgeçtim ne yazık ki; hayat somutlaştı, insanlar sessizleşti, dertler sözüm ona büyüdü. Artık bana iyi gelip gelmediğinden emin olamadım bütün bunlar olup biterken. Şimdi, Can Çocuk Projesi ile tekrar okurken, ne kadar yanıldığımı anlıyorum. 

Behiç Ak’ın resimleri ile hayat bulmuş olan, kısa dokuz öyküden oluşan bir kitap Dalgalar Dedikoduyu Sever. Her daim sıcacık, bazen buruk, bazense hayat ışığı dedikleri şeyi içinizde hissedebileceğiniz kadar canlı öyküler bunlar. 

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Ah… Şu dalgalar ne boşboğazdırlar! Bu yüzden denizle kavgaları bitmek bilmez. Deniz dalganın dedikoduculuğunu sevmez. Çünkü sırlarıyla, gizemli bir kadın gibi görünmek ister deniz. Dalga buna meydan verir mi? Sır saklamayı hiç sevmez dalgalar.”
“Bir gece, müziği dinlerken, Çin de ağzını açmış, şarkı söylemeye başlamış. Deniz içine girmiş, şarkı söylüyormuş sanki. Bir süre sonra şarkısını bir başka sombalığının da dinlediğini hissetmiş. Bu sombalığıyla göz göze gelmişler. Bu kısacık anda gövdelerinden ele avuca sığmayan bir enerji dışarı.”

Dalgalar Dedikoduyu Sever - Sevim Ak

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Dalgalar Dedikoduyu Sever – Sevim Ak

Dalgaların boşboğaz olduğunu ve bu yüzden de denizle kavgalarının bitmediğini; dokumacı kuşu Fiyok’un çöplükte bulduğu pet şişeler, magazin dergileri, kilim parçaları, düğmeler ve portakal çekirdeklerinden birbirinden güzel şapkalar ve süs eşyaları yaptığını biliyor muydunuz? Peki, dünyayı başkalarının değil kendi gözüyle görmek isteyen yiğit albatrosun hikayesini; martı gibi yaşamaya başlayan leyleğin başından geçenleri merak ediyor musunuz?

Dizi: Çağdaş Türk Edebiyatı
Yaş Aralığı: 8, 9, 10, 11 +

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Kitaplık Faresi

Menüye dön