Convenience Store Women – Sayaka Murata

Convenience Store Women Sayaka Murata’nın okuduğum ilk kitabı oldu. Bu ay British Library’de Japan Now adlı bir etkinlik düzenleniyor ve ben de tam bir Japon edebiyatı meraklısı olduğumdan elbette orada olacağım. Sayaka Murata etkinliğin en çok konuşulan isimlerinden biri ve bu kitabı da okurlar tarafından çokça sevildi. Benim de sonraki aylar için okunacaklar listemdeydi ama bu etkinlik için hemen öne aldım. İyi ki okumuşum dediğim kitaplardan biri oldu. Japon edebiyatını tüm garipliği var bu kitapta.

Convenience Store Women - Sayaka Murata

Convenience Store Women toplum tarafından normal sayılmayan Keiko’nun hikayesini anlatıyor. Olanları da onun bakış açısından dinliyoruz. Kitabın daha ilk sayfalarında, Keiko henüz çocukken oldukça çarpıcı bir şey oluyor ve Keiko’nun normal olmadığını okur da anlıyor. Ancak kitap ilerledikçe normal olanın Keiko mu yoksa diğer insanlar mı olduğunu sorgulatıyor kitap. Evlenmek, çocuk yapmak ve çalışmak. Yaşı gelmesine rağmen bu üçünü yapmayan bir insanı eleştirir miydiniz? Ya da ikisini? Ya da birini? (Eğer cevap verirken bir an bile olsa durduysanız bu kitabı okuyun derim.) Keyifle!

Convenience Store Women - Sayaka Murata

Granta Publications’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Convenience Store Women – Sayaka Murata

Keiko Furukura had always been considered a strange child, and her parents always worried how she would get on in the real world, so when she takes on a job in a convenience store while at university, they are delighted for her. For her part, in the convenience store she finds a predictable world mandated by the store manual, which dictates how the workers should act and what they should say, and she copies her coworkers’ style of dress and speech patterns so that she can play the part of a normal person. However, eighteen years later, at age 36, she is still in the same job, has never had a boyfriend, and has only few friends. She feels comfortable in her life, but is aware that she is not living up to society’s expectations and causing her family to worry about her. When a similarly alienated but cynical and bitter young man comes to work in the store, he will upset Keiko’s contented stasis—but will it be for the better?

Sayaka Murata brilliantly captures the atmosphere of the familiar convenience store that is so much part of life in Japan. With some laugh-out-loud moments prompted by the disconnect between Keiko’s thoughts and those of the people around her, she provides a sharp look at Japanese society and the pressure to conform, as well as penetrating insights into the female mind. Convenience Store Woman is a fresh, charming portrait of an unforgettable heroine that recalls Banana Yoshimoto, Han Kang, and Amélie.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön