Constable In Love – Martin Gayford

Constable In Love sanat eleştirmeni Martin Gayford’un titizlikle ve büyük bir bir zevkle yazdığı her satırından belli olan bir John Constable biyografisi. John Constable resimlerini Londra’ya taşındığımda ilk olarak Victoria and Albert Müzesi’nde görmüştüm. Özellikle gökyüzünü resmedişine hayran kalmış, sayesinde İngiltere kırsalına bambaşka gözlerle bakar olmuştum. Eh elbette gökyüzüne daha çok bakmayı da ihmal etmedim.

The sky is the source of light in nature and it governs everything. 

John Constable, 1821

Constable In Love, John Constable ve Mary Bicknell arasındaki ilişkiyi baz alarak Constable ve zamanının İngilteresini enfes bir şekilde anlatıyor. Sadece John Constable’a odaklanmamakla yazar, ressamın hayatına daha geniş bir çerçeveden bakmamızı sağlamış. Böylesi geniş bir çerçeve içinde Jane Austen ve William Turner gibi isimlerin Constable zamanında nerede olduklarını görmek mümkün.

Constable In Love - Martin Gayford

Constable in Love John Constable ve Mary Bicknell arasındaki yıllar süren aşkı, bu ikiliden geriye kalan mektuplar aracılığı ile detaylıca anlatabilmiş. Constable ve Bicknell’in aileleri üzerinde de çokça durulmuş çünkü bu çiftin uzun yıllar bir araya gelememesinin sebeplerini aileleri olmadan anlatmanın pek imkanı yok. John ve Mary evlenebilmek için uzun yıllar beklemek ve bu esnada bol bol mektuplaşmak zorunda kalıyorlar. Bu esnada bir ressam olarak Constable’ın gelişimini ve İngiltere’nin sanat camiasında kendine yer edinişinin hikayesini okuyoruz.

Constable uzun yıllar kabul görmüyor; zamanı için yenilikçi bir ressam oluşunu ve bunun ne tür sancılara yol açtığını görmek mümkün. Ancak ressam, sevdiği şeyleri resmetmekten ve her şeye rağmen kendi bildiğini yapmaktan vazgeçmiyor. 19. yüzyıla dair müthiş detaylar sayesinde ressamın hayatını daha iyi anlamakla beraber Mary Bicknell ile ilişkisi ve nihayet evliliği sayesinde de ressamın nasıl bir insan olduğunu daha net görüyoruz.

…as he lived, surrounded by art, for the walls of his little attic were covered with engravings, and his feet nearly touched a print of the beautiful moonlight by Rubens.

Constable In Love

Constable In Love resim ve sanatçılarla ilgilenenlerin ve biyografi okumaktan hoşlananların zevkle okuyacağı, enfes bir kitap. Öneririm.

constable in love
Cloud Study, Hampstead, Tree at Right, 11 September 1821

Penguin Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Constable In Love – Martin Gayford

Art critic Martin Gayford, author of The Yellow House, brings the Regency period to life in Constable in Love: Love, Landscape and the Making of a Great Painter his account of the life of English Romantic painter John Constable.

Love, not landscape, was the making of Constable. . .

John Constable and Maria Bicknell might have been in love but their marriage was a most unlikely prospect. Constable was a penniless painter who would not sacrifice his art for anything, while Maria’s family frowned on such a penurious union. For seven long years the couple were forced to correspond and meet clandestinely.

constable in love
John Constable by Ramsay Richard Reinagle, circa 1799

But it was during this period of longing that Constable developed as a painter. And by the time they’d overcome all obstacles to their marriage, he was on the verge of being recognised as a genius.

Martin Gayford brings alive the time of Jane Austen in telling the tremendous story of Constable’s formative years, as well as this love affair’s tragic conclusion which haunted the artist’s final paintings.

‘Delightful…a small drama of love, frustration and despair played itself out with massive repercussions for the history of painting’ Financial Times

‘Gayford’s nuanced narrative throws much-needed fresh light, as well as real understanding, on both Constable’s painting and his love life’ Sunday Telegraph

‘A scrupulously observed tragical-comical tale’ Evening Standard

Martin Gayford is a celebrated art critic and journalist who has written for the Spectator and the Sunday Telegraph and is the current Chief European Art Critic for Bloomberg. In his other book The Yellow House: Van Gogh, Gauguin and Nine Turbulent Weeks in Arles Gayford depicts the period in which artistic geniuses van Gogh and Gauguin shared a house in the small French town of Arles.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2021 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. 2021 kitaplarla mutlu olacağımız ve edebiyatın nimetlerinden faydalananacağımız bir yıl olsun!

Menüye dön