Come Together Fall Apart – Cristina Henriquez

Come Together Fall Apart Panamalı yazar Cristina Henriquez’in öyküleri ve bir novellasından oluşan bir kitap. The Book of Unknown Americans adlı kitabıyla birçok kişinin ilgisini çekmiş olan yazar ne yazık ki öyküleriyle beni çok etkileyemedi. Belki de tamamen yanlış zamanda okudum, emin olamıyorum.

Koronavirüs hepimizi beklenmedik biçimlerde değiştiriyor. Benim de okuma alışkanlıklarım ve kitap beğenilerim değişti. Daha çok çağımız yazarlarını okumak istiyorum. Kitabın konusundan çok geçtiği yerleri inceliyorum ilk önce. Tahmin edeceğiniz üzere beni üzecek bir kitapsa hemen uzaklaşıyorum, şans bile vermiyorum. Siz de kendinizideki değişiklikleri görüyorsunuzdur eminim. Neyse gelelim kitaba.

Come Together Fall Apart - Cristina Henriquez

Come Together Fall Apart Panama’da geçen bir kitap. Öykülerin hepsinde Panama’ya dair bir şeyler olmasa da arkaplanda varlığını hep hissettiriyor insana. Genci, yaşlısı, yetişkini ve çocuğu ile çoğunlukla bir kadın sesi var öykülerde. Kitabın bu kısmına bayıldım. Kadın erkek ilişkilerinden çocuk istismarına kadar çok farklı konuları işlemeyi tercih etmiş yazar. O yüzden bir öykü bittiğinde diğerine geçerken neyle karşılaşacağını bilemiyor insan. Ben çocuk istismarını anlatan Beautiful adlı öyküden çok rahatsız oldum. Haberlerde izlediğinizde gerçekliğine inanmak istemeyeceğiniz bir hayat vadı o öyküde, gerçekliği insanı korkutuyor elbette.

Bu kitapla Panama’yı da listemden çıkarmış bulunuyorum ancak bu ülkeyi başka bir yazarla tekrar okumak niyetindeyim. Öykülerden ziyade bir romanı tercih edeceğim bu kez. Siz Panama’dan herhangi bir yazar okudunuz mu?

Riverhead Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Come Together Fall Apart – Cristina Henriquez

These eight short stories and novella travel from Panama’s dusty city streets to its humid beaches to create an affecting portrait of a country in transition. They illustrate family bonds and generational conflicts, youthful infatuation and genuine passion. Tender, ambitious, bold, and unflinching, they herald the arrival of a fresh, exciting, and lavishly talented new voice in American literature.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön