Çocuklarla Beraber – Fyodor Dostoyevsky

Çocuklarla Beraber, adı Çocuklarla Birlikte iken, yani çocukluğumda okuduğum, beni Dostoyevski’nin kitaplarına hayran bırakan, biraz da korkutan bir kitaptı. Korkutandı, zira bir çocuk olarak, çocukların ne kadar acımasız olabileceğini, ne kadar düşüncesiz olabileceğini, aslında ne kadar acımasız ve düşüncesiz olduğumu göstermişti bana. Hem kendimde, hem küçük arkadaşlarımda görmüştüm Dostoyevski’nin çocuklarını, bu yüzden beni fazla etkilemişti. Kendi davranışlarım elimde olmadan değişirken, arkadaşlarıma olan bakış açım da bir anda değişmişti, iyiyi ve kötüyü, insan psikolojisinin ne demek olduğunu kavramaya başlamıştım. Gerçek çocukluğumu sonlandırıp beni iyi bir çocuk olmaya, düşünen ve dikkatle inceleyen bir çocuk olmaya itmişi bu kitap beni. Yıllar sonra, tekrar okuduğumda, tekrar değiştirdi. Acımasızlığın sadece çocuklukta kalmadığını fark ettim. Kendim değişirken, etrafımdakilere karşı bakış açımın da tekrar değişeceğini şimdiden hissedebiliyorum.

Çocuklarla Beraber - Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky

Bir çocuğun Çehov gibi büyük bir ustadan çıkan kitaplar okuması gerektiğini, Kaştanka’nın yazısında anlatmıştım. Her ne kadar Dostoyevski’nin bendeki yeri bir Çehov kadar olmasa da, Çocuklarla Beraber, bir çocuk için önereceğim ilk kitaptır ve bilirim ki, bir çocuk olarak okuyacağı son kitaptır. Bu kadar güzel çocuk psikolojisinden anlayıp bu kadar güzel gözler önüne serecek bir yazar daha çıkar mı, merak ediyorum, ancak umarım Çocuklarla Beraber, çocukların kitaplığından asla eksik olmaz. Üstelik, kitabın kahramanı Alyoşa, Karamazov Kardeşler romanının karakterlerinden, belki günün birinde ve umarım çok geçmeden, çocuklarımız Alyoşa ile büyümeye devam eder ve kitabın tanıtım yazısında da söylediği gibi, insana insanı anlatan Dostoyevski’den asla kopmazlar.

Çocuklarla Beraber - Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky
Kitapta beni gülümseten cümleler: “Bu parayı sizden alsam bunu oğluma nasıl anlatırdım?” dedi ve gözden kayboldu.

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Çocuklarla Beraber – Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky 

Büyük Dostoyevski’den küçük bir öykü

Dünyanın en iyi yazarlarından Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler romanının kahramanı Alyoşa’nın başından geçenlerin derlendiği bir öykü. İnsana insanı anlatan Dostoyevski ile tanışmanız için…

Dizi: Klasik Dünya Edebiyatı
Yaş aralığı: 9, 10, 11 +

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Kitaplık Faresi

Menüye dön