Civilisations – Mary Beard

Civilisations Mary Beard’ın okuduğum ilk kitabı oldu ama kesinlikle sonuncusu olmayacak. Sırada Kadın ve İktidar adlı kitabı var ve açıkçası fazlaca heyecanlandırıyor beni diyebilirim. Neyse gelelim Civilisations adlı kitabına. İnsanlar kendileri hakkında ne düşündüklerini ve hissettiklerini anlatmak için sanatı nasıl kulandılar? Kitap bu soruya odaklanmanızı sağlıyor ve enfes örneklerle cevapları harmanlıyor.

Civilisations - Mary Beard

Civilisations, dünyanın sanat harikalarına göz atmamızı sağlarken bir yandan da insanların yaratıcılıklarını nasıl ortaya çıkardıklarını anlatıyor. Politikadan dine, sanatın nasıl bir rolde yer aldığını ve insanların sanatın gücünü nasıl kullandığını okuyacak ve konu üzerinde çok düşüneceksiniz. Türkiye’den de bir cami örneği vardı, aklımı başımdan aldı diyebilirim: Sancaklar Camii. İnsanı yormayan, çok kolay okunan bir sanat kitabı arıyorsanız bu kitaba mutlaka göz atın derim. Keyifle!

Civilisations - Mary Beard

Profile’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Civilisations – Mary Beard

Companion to the major new BBC documentary series CIVILISATIONS, presented by Mary Beard, David Olusoga and Simon Schama

The idea of ‘civilisation’ has always been debated, even fought over. At the heart of those debates lies the big question of how people – from prehistory to the present day – have depicted themselves and others, both human and divine. Distinguished historian Mary Beard explores how art has shaped, and been shaped by, the people who created it. How have we looked at these images? Why have they sometimes been so contentious?

In Part One, she examines how the human figure was portrayed in some of the earliest art in the world – from the gigantic stone heads carved by the Olmec of Central America to the statues and pottery of the ancient Greeks to the terracotta army of the first emperor of China. And she explains how one particular version of representing the human body, which goes back to the ancient world, still influences (and sometimes distorts) how people in the West see their own culture and that of others. Throughout this story, she is concerned not only with the artists who made images, but with those who have used them, viewed them and interpreted them. In other words: How Do We Look?

In Part Two, Mary Beard turns to the relationship between art and religion. For centuries, religion has inspired art: from the Hindu temple at Angkor Wat to the Christian mosaics of Ravenna to the exquisite calligraphy of Islamic mosques. But making the divine visible in the human world has never been simple. All religions have wrestled with idolatry and iconoclasm, destroying art as well as creating it – and asking how to look with The Eye of Faith.

Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Menüye dön