Chopin Üzerine Notlar – Andre Gide

Andre Gide’in Chopin Üzerine Notlar adlı kitabı, Remzi’nin hiç de hoş olmayan kitap rafları arasında dolanırken hemen gözüme çarptı. Edebi açıdan bana orgazm yaşatmasa da, kendime ilginç sorular sormama neden olduğundan yine de takdire şayan bir kitap oldu benim için.

Çocukluğumdan beri en çok sevdiğim sanatçı Chopin olmuştur. Başka hiç kimse onun kadar içime işlememiş, hiç kimse müzik setimi bozana kadar kasedi (o zamanlar kaset vardı, CD ise fazlaca pahalıydı) geriye sarmama neden olmamıştır.

Chopin Üzerine Notlar - Andre Gide

Andre Gide ve Chopin

Andre Gide, bir Chopin aşığı olmasının yanı sıra müzikle de oldukça ilgili bir yazar. Kitapta da duygularından çok Chopin’in nasıl çalınması gerektiğinden bahsediyor. En çok şu satırlarda ona katıldığımı da belirtmem gerek sanırım;

“Chopin önerir, varsayar, sezdirir, sevdirir, inandırır; hiçbir zaman kesinlemez, kestirip atmaz.”

Dinlerken insanın tüylerini diken diken eden Chopin (en azından sevgiliminkini ve benimkini), sizi savurup duvara fırlatan ve ardından gelip yüzünüzün her yanını öpen bir sevgili kıvamında hissettiriyor insana. Kulağa dengesiz gelse de, her iki durumu da dengeliymişçesine kabullenmekten başka bir şey kalmıyor geriye, çünkü Chopin insanı anlatır. İnsan doğasının her türlü halini onda duyabilmek mümkün diye düşünüyorum.

Andre Gide

Kitabı okurken kendime sormak durumunda kaldığım soru ise: “Geçmişte bir zamana gidebilecek olsan nereye, hangi tarihe giderdin?” oldu. Chopin’i “kendisinden” dinlemekten başka bir arzum olmadığı çok açık ortada. Büyülenip, ağlayıp ve belki de felç olup geri dönerdim.

Kitap, İdil Biret’in Chopin yorumunun olduğu bir CD ile birlikte satılıyor. Can Yayınları’nı bu düşünceli hareketlerinden dolayı kutlar, ellerinden öperim. Gerçi, ben Chopin’in en çok Janusz Olejniczak yorumunu severim. The Pianist adlı filmin soundtrackinde dinlediğimiz isim de o zaten.

Chopin… Üzerine onlarca yazılmış çizilmiş, kimilerinin hayatını değiştirmiş, hayatımın merkezine yakın insanların en nadidelerinden. Müziğinden büyülenmek isteyenlere…

Chopin – Pianist Soundtrack from Feeder on Vimeo.

Kimler okusun?

Chopin seven herkes. Tanışmak isteyenler de okuyabilir.

Kimler okumasın?

Dipnot sevmeyen, ‘Bilmediğim bi sürü kelime var bunda, bu ne böyle be?’ diyecek potansiyele sahip kimseler. Lakin bolca müzik terminolojisi alıyorsunuz bünyeye ister istemez.

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Andre Gide – Chopin Üzerine Notlar

Farklı sanat dallarının büyük ustalarını; benzersiz zenginlikteki müziğiyle insan kalbinin gizemli derinliklerine dokunmayı başarmış ölümsüz besteci Chopin’le, Nobel ödüllü edebiyat ustası Andre Gide’i bir araya getiren Chopin Üzerine Notlar, müzik üzerine yazılmış en değerli kitaplardan biri kabul edilir.
Yapıt, duyarlı bir müzik amatörü olan Gide’in içten tepkileri, kişisel yorumu ve tercihlerinin coşkulu bir dışavurumu olma-sının yanı sıra, Frederic Chopin’in müzik tarihindeki yerine de ışık tutar

Menüye dön