Chewing Gum – Mansour Bushnaf

Chewing Gum son dönemde okuduğum en ilginç ve iyi kitaplardan biriydi. Hayli kısa olmasına rağmen bana çok şey katan ve daha fazlasını öğrenme isteği uyandıran bir kitap oldu. Her Ülkeden Bir Kitap projesinde Libya için okuduğum Mansour Bushnaf’ın bu kitabının Libya’da yasaklı olması da ayrıca ilgimi çekti. Yazarın Gaddafi döneminde yazdıklarından dolayı diğer birçok yazar ve aydınla birlikte 12 yıl hapis yatması da kitabı olmazsa olmazlar arasına yerleştirdi elbette.

Chewing Gum - Mansour Bushnaf

Chewing Gum ve bir şehir

Chewing Gum, sakız çılgınlığına tutulmuş 1980lerdeki Trablus’un hikayesini anlatıyor. Şehri ve aslında genel olarak ülkeyi birbirinden renkli karakterler ve bir park aracılığı ile anlatıyor yazar ve farklı dönemlerine de yer yer değiniyor. Örneğin Osmanlı yönetimi altındaki Trablus ve İtalya işgali altındaki Trablus’un hikayeleri hayli farklı. Libya hakkında bir şeyler öğrenmek, iyi bir yazar keşfetmek ve aşina olmadığınız bir kültüre kısaca bakmak isterseniz bu kitabı çok sevebilirsiniz. Keyifle!

Chewing Gum - Mansour Bushnaf

Darf Publishers’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Chewing Gum – Mansour Bushnaf

“Students! Write this down in your notebooks! Chewing is infinite!”

Young Mukhtar is frozen in time, gazing at his beloved Fatma as she disappears into the streets of Tripoli, destined to a life of prostitution. Around these young lovers, Bushnaf weaves a compelling network of images: a litter-strewn park, a bewitching Italian statue and a fluttering red scarf. Through these images, imbued with social, historical and existential import, Bushnaf paints a dark portrait of a country in crisis and an individual, alone at the centre of conflicting ideologies, all attempting to explain his existence away.

With its satirical and semi-journalistic style, Chewing Gum is an existential quest to understand how a society exists beneath a repressive dictatorship. The rhythmic act of chewing relentlessly continues as individuals, time and land turn to waste. In this debut novel, no one escapes the critical gaze of a writer who witnessed first-hand the brutality of Gaddafi’s regime. At times downright funny and at times poignantly sad, Chewing Gum depicts the academics, politicians and businessmen of Libya who all claim a monopoly on the truth of the country but who all, inevitably, fail the individual. 

Bu kitap Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni’nin bir parçası. Dünyayı edebiyatla tanımak isterseniz, siz de bana katılın ve her ülkeden en az bir yazar okuyalım! 

Menüye dön