Chasing Cezanne – Peter Mayle

Chasing Cezanne adlı bu oldukça heyecan verici bir isme sahip kitabı, yıllar yıllar önce Kadıköy’de bir sahaftan almıştım. O zamanlar aklımda sanatçılar üzerine bir okuma projesi yapmak yoktu ama yine de hep sanatçıların peşinde olduğumdan, kitaplığımın okunacaklar kısmından göz kırpıyordu bana. Tam kitabı okumaya başladığım sırada, yazarı Peter Mayle’ın ölüm haberini görmem tatsız bir tesadüf oldu. Neyse!

Chasing Cezanne, Cezanne‘ın bir tablosunun kuşkulu bir şekilde sahibinin evinden çıkarıldığını gören Fransız fotoğrafçı Andre’nin başından geçenleri ve resmin akıbetini anlatıyor. Peyter Mayle, Provence üzerine yazdığı kitaplarıyla ünlü bir yazar ve bu kitapta da Fransa aşkından vazgeçmiyor. Kitapta bir süre ilerledikten sonra Fransa’yı öven bir deneme yazısı mı okuyorum acaba diye düşündüm çünkü yazar hikayenin her yanına ülkenin yemeklerini, manzaralarını ve insanlarını sıkıştırmayı sanıyorum iş edinmiş. Hayli hafif bir kovalamaca hikayesi, yanında aperatif niyetine bir aşk ve sanat dünyasının arka planında gerçekleşenler üzerine bir şeyler okumak isterseniz öneririm. Bence çok güzel bir plaj kitabı olur bu. Fransa’ya gidecekseniz de okuyabilirsiniz. Keyifle!

Chasing Cezanne - Peter Mayle

Random House’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Chasing Cezanne – Peter Mayle

Hanky-panky on the international art scene is the source of the hilarity and fizz in Peter Mayle’s new novel. He flies us back to the south of France (a region some readers of his irresistible best-sellers believe him to have invented), on a wild chase through galleries, homes of prominent collectors, and wickedly delectable restaurants. There are stopovers in the Bahamas and England, and in New York, where that glossiest of magazines, Decorating Quarterly, reflects the cutting-edge trendiness of its editor, Camilla Jameson Porter. (Camilla has recently broken new ground in the world of power lunches by booking two tables on the same day, and shuttling between them, at the city’s trendiest restaurant.)

It is Camilla who has sent our hero, Andre Kelly, to Cap Ferrat to take glamorous photo-graphs of the houses and treasures of the rich, famous, and fatuous. He happens to have his camera at the ready when he spots a Cézanne being loaded onto a plumber’s truck near the home of an absent collector. Odd, thinks Andre. And in no time he’s on the trail of a state-of-the-art art scam, chasing Cézanne.

It’s a joy to follow him and the crowds intent on speeding or foiling his quest–including a beautiful agent; a super-savvy art dealer attracted to the finer things in life, especially if they promise the payoff of a lifetime; an awesome Dutch forger; some outstandingly greedy New York sophisticates; and, invisible in the background, the parade of remarkable chefs whose mouthwatering culinary masterpieces periodically soothe the hero and tantalize the reader of Chasing Cézanne.

Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Sonraki yazı ➝
Menüye dön