Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl

Charlie’nin Çikolata Fabrikası ister çocuk olun ister yetişkin bir zaman bir yerde mutlaka adını duyduğunuz bir çocuk kitabıdır eminim. Dünyanın her yanında her sene en az yüzlerce satan bu klasiği okumak için geç kalmadınız, özellikle çocuklara kitabı hediye etmek için hiç geç kalmadınız! Charlie Bucket dünya üzerindeki tüm çocukların tanıması gereken bir karakter. Yetişkinlerin içindeki çocuklara da dokunacağı kesin, demedi demeyin!

Charlie'nin Çikolata Fabrikası - Roald Dahl

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Roald Dahl’ın iki kitaptan oluşan serisinin ilk kitabı. Bir diğeri de Charlie’nin Büyük Cam Asansörü ki onu da en kısa zamanda paylaşacağım. Roald Dahl yazdığı kitaplarla hem çocuklar hem yetişkinler arasında gerçekten çok popüler bir yazar. Birkaç kitabını okuduktan sonra nedenini çok iyi anlayacaksınız. Bana kalırsa Roald Dahl ile tanışmanın en keyifli yolu Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nı okumak. Yazarın en çok okunan kitabı olmasının yanı sıra bana kalırsa en sevimli karakteri de bu kitapta: Charlie Bucket. Bir de elbette Umpa Lumpalar’ın şarkılarına kulak verin derim. Hepsine teker teker hayran kalacaksınız. Siz en iyisi önce kitabı okuyun, sonra Tim Burton’ın yönettiği ve başrolünde Johhny Depp’in yer aldığı o enfes filmi seyredin. Bakalım kitabı mı filmi mi daha çok seveceksiniz.

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Aman derim, çocukları ASLA şımartmayın, Sakın televizyonun yanına yaklaştırmayın, ama kökten çözmek istiyorsanız sorunu, Dünya yıkılsa açtırmayın o aptal kutusunu.”

Charlie'nin Çikolata Fabrikası - Roald Dahl

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl

Charlie’nin çocukları heyecanlandıran, büyükleri gülümseten öyküsü

Charlie; annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesiyle, büyük bir kentin bitiminde, küçük bir tahta barakada yaşamaktadır.
Yoksuldurlar. Charlie çikolataya bayılır, ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla, yılda bir kez, küçük bir çikolata girer evlerine. Bu büyük kentte, Charlie’lerin evinden bile görülen, kocaman bir çikolata fabrikası vardır; dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün, fabrikanın sahibi Bay Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar; Charlie de adaylardan biridir…

Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 8, 9, 10, 11+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Not: Roald Dahl kitaplarını okumuş olsam da yazarın ırkçı ve Hitler yanlısı olduğunu unutmuyorum. Siz de bunu bilerek kitaplarına yaklaşın derim.

Menüye dön