Charlie’nin Büyük Cam Asansörü – Roald Dahl

Charlie’nin Büyük Cam Asansörü’nü Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nı bitirdikten hemen sonra okudum. Roald Dahl’a içimden binlerce kez teşekkür ettim bu kitapları yarattığı ve bizi Charlie gibi bir karakterle tanıştırdığı için. Ancak özellikle bu kitapta Willy Wonka’yı çok ama çok sevdiğimi belirtmem gerek. Şahsına münhasır bir karakter arıyorsanız ondan iyisini bulamazsınız diye düşünüyorum.

Charlie'nin Büyük Cam Asansörü - Roald Dahl

Charlie’nin Büyük Cam Asansörü, Bay Wonka ve Charlie’nin büyük ailesinin büyük cam asansörde başlarına gelenlerle başlıyor. Gökyüzünde olması gerekenden biraz daha fazla yükseldikleri için uzayda dolanmaya başlıyorlar ve şanslarına Amerika’nın uzayda çok büyük masraflar karşılığında yaptıkları oteli görüyorlar. Hemen otele sığınıyorlar ve fakat Amerika’nın bu bilinmedik misafirleri yani kendilerini izlediklerinden haberleri yok. Otele vardıklarında Amerikan başkanı onlara sesleniyor ve Bay Wonka yine Bay Wonkalık yapıyor ve hiç olmadık bir şekilde garip garip konuşuyor. Amerika’daki insanlar otele girenlerin bir tür uzaylı olduğuna inanıyorlar. Ancak asıl uzaylılar, hem de çok kötü niyetli olan Congolozlar oteli çoktan ele geçirmişler bile! Dünyaya binbir türlü zorluğu aştıktan sonra dönen Bay Wonka, Charlie ve Charlie’nin o kocaman ailesi yine başlarını bir sürü belaya sokacak buluşlarla baş ediyorlar. Ben özellikle Wonka-Vita adlı buluşa hayran kaldım. Ah bir tanesi için neler vermezdim! 

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Ey koca Congoloz, seni iğrenç yaratık! Seni sevimsiz, suratsız, sinir iblis! Kuru gürültüye pabuç bırakır mıyız biz? Hadi bakalım, tası tarağı topla, yaylan. Bas git, tepemizin tasını attırmadan!”
“‘A benim avanak nineciğim,’ dedi Bay Wonka. Marslıdan çok tahtakurusuna benziyorsun! Bizi görür görmez aldatıldıklarını anlarlar. Daha merhaba diyemeden yakalayıp hapse atarlar hepimizi.'”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Charlie’nin Büyük Cam Asansörü – Roald Dahl

Daha önce yayımladığımız “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” adlı kitabını çocuklar için çok sevmişti. O kitabı okuyanlar bilecektir: Yoksul Çarli, sonunda büyük bir çikolata fabrikasının sahibi olmuştu. Bay Wonka, Charlie ve ailesini, büyük cam asansörüne bindirip bir yolculuğa çıkarmıştı. İşte elinizdeki kitap, “Charlie’nin Büyük Cam Asansörü”, bu yolculuğun öyküsünü anlatıyor…

Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 8, 9, 10, 11+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Not: Roald Dahl kitaplarını okumuş olsam da yazarın ırkçı ve Hitler yanlısı olduğunu unutmuyorum. Siz de bunu bilerek kitaplarına yaklaşın derim.

Menüye dön