Cesur Paneb, Işık Taşı 3 – Christian Jacq

Cesur Paneb, Işık Taşı serisinin üçüncü kitabı. İkinci kitap Bilge Kadın‘ın yavaşlığının aksine bu kitabı heyecanla okudum ve bitirir bitirmez de dördüncü kitaba başladım. Hakikat Meydanı’nda işler giderek karışırken, Christian Jacq Mısır kültürünü ve tarihini iyice belleğime kazımaya başladı diyebilirim. Hatta bu seri bittikten sonra yazarın hangi serisine başlasam diye düşünüyorum şimdiden.

Cesur Paneb, Işık Taşı 3 - Christian Jacq

Cesur Paneb olayların hızlandığı ve beklenmedik şeylerin bir bir ortaya çıktığı bir kitap oldu. Sanatçılar Hakikat Meydanı’nın içindeki hainle uğraşırken bir yandan da Mısır dış saldırılara karşı gardını almaya çalılıyor. Elbette ülke içindeki bölünme de hem Hakikat Meydanı’nı hem de tüm insanları büyük bir hüzne boğuyor. Firavun 2. Seti, kendisine karşı ayaklanmak üzere olan oğlu ile nasıl uğraşacağını düşünürken, Hakikat Meydanı’nı ayakta tutan Işık Taşı’nı çalmaya çalışan Generel Mehi de giderek güç kazanıyor. Mehi ve eşi Serketa bu kitapta da bol entrika ve ölüme sebep olurken, Cesur Paneb bir sanatçı olarak kendi yolunu bulmaya çalışıyor. Christian Jacq, müthiş bir Mısır bilimci. Her kitabında olduğu gibi bu kitapta da Mısır tarihi hakkında yeni yeni bilgiler edinirken, insanların yaşayışlarına, kültürlerine, örf ve adetlerine dalıp gidiyorsunuz. Giyilen kıyafetlerden yenilen yemeklere kadar binbir çeşit ayrıntı içinde kendinizi bir anda Mısır’da bulmanız mümkün. İlginiz varsa kaçırmayın derim. Keyifle!

suskun nefer iscca7ik tascca7i 1 christian jacq 1

Doğan Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Cesur Paneb, Işık Taşı 3 – Christian Jacq

Hakikat Meydanı, Firavun mezarlarının yapımıyla görevli bir grup zanaatkârı barındıran, çölün ortasındaki gizemli köy. Ve köyün sıradışı üç sakini: Ustabaşı Suskun Nefer, Bilge Kadın Işık ve gözü pek, dâhi sanatçı Cesur Paneb. Ancak bu köyde, ne pahasına olursa olsun Işık Taşı’nı çalmaya kararlı olan ve kimliği bir türlü saptanamayan bir de hain yaşıyor… Sınırlarda isyan tehlikesi baş göstermiş ve Mısır iç savaşın eşiğine gelmişken, başkent Per Ramessu’daki Firavun II. Seti de, Teb’e hâkim olmak isteyen öz oğluna karşı bir ordu gönderme hazırlığında.
Cesur Paneb, ilk iki kitap Suskun Nefer ve Bilge Kadın’dan sonra, yaşamlarını Hakikat Meydanı’na adayan kahramanlarımızın direnişini anlatan büyük maceranın üçüncü kitabı.

Serinin diğer kitapları:

Işık Taşı 1, Suskun Nefer
Işık Taşı 2, Bilge Kadın
Işık Taşı 4, Hakikat Meydanı

Menüye dön