Cesaret Beşlisi – Michel Faber

Cesaret Beşlisi Michel Faber’in en popüler kitabı olmasa da övgüyle bahsedilen kitaplarından biri. Eğer edebiyat dünyasını yabancı kaynaklardan biraz da olsa takip ediyorsanız, yazarın son kitabıyla adından çok söz ettirdiğini görmüşsünüzdür (The Book Of Strange New Things). Cesaret Beşlisi’ni okuduktan sonra son kitabını okumak için sabırsızlanmadım diyemem. Michel Faber’in kitaplarını okumadıysanız bile belki Derinin Altında adlı kitabından uyarlanmış olan, başrolünde Scarlett Johansson’ın yer aldığı Under the Skin adlı filmi izlemiş olabilirsiniz. Bu ilginç yazardan pek kaçış yok anlayacağınız.

Cesaret Beşlisi - Michel Faber

Cesaret Beşlisi

Michel Faber hızla okunan, insanın merakını sürekli ayakta tutan bir yazar. Gerçekten o “garip” yazarlardan biri olduğu da söylenebilir. Cesaret Beşlisi prova yapmak için şehirden uzakta bir şatoya yerleşen, adı üstünde beş kişiden oluşan bir vokal grubunun yaşadıklarını anlatıyor. Elinizin altında bir şato ve yakınlarda bir de orman varsa gotik edebiyatından da kaçamıyorsunuz. Ormandan gelen o ilginç ses ve soprano dışında bu sesi kimsenin duymaması, grubun arasındaki gerilim ve giderek yaklaşan festivalin ağırlığı bu beşliyi biraz zorluyor. Michel Faber karakter yaratmak konusunda gerçekten çok başarılı bir yazar. Cesaret Beşlisi’nde fazladan bir kelime bile olmadığını düşünürsek satır aralarında canlanan her bir karakter yazarı daha çok sevmenize sebep olacak. Keyifle!

Cesaret Beşlisi - Michel Faber

Kitabın ilk cümlesi: İyi haberin geldiği gün, Catherine uykudan kalktıktan sonraki ilk birkaç saatini, yarı ciddi bir şekilde, kendisini dairesinin penceresinden aşağıya atmayı düşünerek geçirmişti.

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Cesaret Beşlisi – Michel Faber

Britanya’nın tanınmış vokal grubu olan Cesaret Beşlisi’ne, zorlu ve çetrefilli Partitum Mutante’yi Belçika’daki bir şatoda prova etmeleri için iki hafta verilir. Süreleri bittiğinde grup bu karmaşık eseri yorumlamayı başarabilecek midir? Eserin bestecisinin karısını elinde bir ayakkabıyla Milano havaalanında kovalamış olması yorum sürecini etkileyecek midir? Grubun beş üyesi, birbirlerinin farklı huylarına ve alışkanlıklarına katlanmayı becerebilecek midir? Peki ya, geceleri ormandan gelen o acayip ve ürkütücü ses!.. Michel Faber’in dokunaklı romanı, klasik müziğin esrarengiz dünyasında geçiyor. Grup üyesi duyguları körelmiş bir kadın arzuyu yeniden keşfediyor.

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön