Cesare Pavese – Yalnız Kadınlar Arasında

Yalnız Kadınlar Arasında Pavese’nin okuduğum ilk kitabı. Bir hayli etkilendiğimi ve diğer kitaplarını da okuyacağımı söyleyebilirim. Sıradan hayatlardaki olayları enfes bir şekilde ele alıyor. Kitabı okurken kendi hayatıma sanki Pavese yazmışçasına dönüp baktım. Gayet şahane bir roman olurdu diye düşündüm. Benim hayatımın şahaneliğinden değil, Pavese’nin böylesine güçlü bir yazar oluşundan.
Fonda İtalya, başrollerde “bizlerden biri” diyebileceğimiz “değişik” kadınlar ve birbirine bağlı sürüp giden hayatlar… Bu hayatlar sürüp giderken insanların dert edindikleri şeyleri, bu dertlerle ne kadar ve nasıl başa çıkabildiklerini okuyoruz. Hepsini de çocukluğunun geçtiği yere yıllar sonra gelen Rosetta’ın gözünden görüyoruz. Rosetta’nın gözlemleri, davranışları, düşünceleri belki size çok yakın ya da tamamen yabancı gelecek ama bir okur olarak insandan insana ne değişken olduğumuzu göreceksiniz. Pavese insanları, özellikleri kadınları çok güzel anlatıyor. Dilinin sadeliğine, karakterlerin insanlığına bayılacaksınız. 

Cesare Pavese - Yalnız Kadınlar Arasında

Tanıtım yazısı:
İtalyan edebiyatında yeni gerçekçilik akımının kurucusu olarak kabul edilen Cesare Pavese bir kere daha sıradan hayatın ötesine geçerek insanı saran büyük yalnızlığın ve hüznün romanını yazıyor. Çocukluk yıllarını geçirdiği Torino’ya bu kez bir iş kadını olarak dönen Clelia’nın, resim sergilerinde, bohem çevrelerde karşılaşıp dostluk kuracağı kadınlar, bir mutluluk hayalinin peşindedir. Mutluluğun anahtarı kimisi için erkek, kimisi için eşcinsellik, kimisi için para, kimisi içinse ölümdür. Clelia’nın, bir otel odasında intihara giriştiğine tanık olduğu Rosetta’yla kuracağı dostluk, genç kadını yaşama bağlayabilecek midir?
Bu sorunun yanıtı kitapta nasıldır, okumadan bilinmez. Ancak Pavese kendi açısından bu yanıtı hiçbir zaman veremeyecektir. Kahramanı Rosetta gibi, Torino’da bir otel odasında intiharı denemiş, ancak o, sonuna dek giderek yaşama veda etmiştir.
Bu kitapla ne içilir: Sıcak şarap.
Bu kitapla ne dinlenir: Claudio Villa çok iyi gider!
Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.
Menüye dön