Cesare Pavese – Ağustosta Tatil

Ağustosta Tatil Cesare Pavese’nin Yalnız Kadınlar Arasında‘dan sonra okuduğum ikinci kitabı oldu. Hem başlığı hem kapağındaki Van Gogh resmi gerçekten cezbedici bir kitap Ağustos’ta Tatil. İçinde yer alan öykülere gelince… İşte o öyküler insandan insana farklı etkiler yaratacaklar, orası kesin. İlk birkaç öyküyü okuduktan sonra düşündüğüm ilk şey bu olmuştu.

Cesare Pavese Ağustosta Tatil

Ağustosta Tatil

Ben kırsala her zaman çok düşkün bir insan oldum. Çocukken bile uçsuz bucaksız uzanan ekin tarlaları, yumuşakça ufuk çizgisinde uzanan tepeler bakmayı en çok sevdiğim şeyler arasında yer alıyordu. (Biraz değişik ve soru sorulmadıkça konuşmayan bir çocuk olduğum düşünülünce normal geliyor.) Büyüdükçe bu duygu daha da güçlendi. Hala da içimde büyümeye devam ediyor. O yüzden Cesare Pavese’nin Ağustosta Tatil’deki öykülerini okumak hem çok canımı yaktı hem de içimi ısıttı. Hem çok kıskandım hem de öyküleri biraz olsun yaşayabildiğim için çok mutlu oldum anlayacağınız. Yazarın çocukken yaz tatillerini geçirdiği yer bir karakter olarak çıkıyor karşınıza. Her şeyine hayran kalıyorsunuz. Gelincik tarlalarından toprak yollarına kadar içinize işliyor. Geceleri gökyüzünün aydınlığı ve şenlik ateşleri gözünüzde canlanırken orada olmayı istemek dışında bir şey isteyemiyorsunuz ne yazık ki. Bir de Pavese’nin yalnızlığı anlatışı var ki işte o gerçekten deneyimlenmesi gereken bir durum. Biraz kendinize yakınlaşmak, biraz kırsalın havasını koklamak, biraz düşünmek istiyorsanız Ağustosta Tatil gerçekten çok hoşunuza gidecek bir öykü kitabı olabilir. Ancak belirtmeden edemeyeceğim, başlığına bakıp da bir yaz kitabı olduğunu sanmayın.

 cesare pavese

Tanıtım yazısı:

Cesare Pavese, İkinci Dünya Savaşı’nın acı koşulları içinde yetişen İtalyan edebiyatçılar kuşağından bir yazar. Okurlarımızın tanıdığı Can Yayınları arasında çıkan birçok kitabıyla tanıdığı Cesare Pavese, çürüyen değerlere, yok olan güzelliklere karşı, insanları, çoğu kez kırlara, köylere çağırır. Oysa aradığı yalnızlıktır, günümüz insanının yalnızlığı. Ağustosta Tatil, her okunuşta anahtar bir kitap olma değerini yeniden hatırlatan bir yapıt. Bu kitaptaki öyküler, yazıldığı döneme ilişkin belgesel nitelik taşırken, yazarın anlatımındaki şiirselliğin oluşumu ve kuramı konusunda da okura ışık tutar. Öykülerin geçtiği dönemin Torino’sunda büyüyen bir çocuğun yazlarını başlı başına bir şenliktir. Kent, yazları bomboş kalır, oysa kırsal alanlar cıvıl cıvıldır. Torino’lu yazar Cesare Pavese, hem kentini, hem kentinin çevresindeki kırları, köyleri anlatırken, doğayı ve insanları tanımlamada gösterdiği titizlikle okuru dünyasına çekiyor.

Buradan satın alın: Cesare Pavese – Ağustosta Tatil

Bu kitapla ne içilir: En sevdiğiniz soğuk içecek.

Bu kitapla ne dinlenir: İtalya’dan en sevdiğiniz sanatçıyı dinleyin derim.

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön