Cesar Aira – Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit

Cesar Aira Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit adlı 96 sayfalık kitabına 400 sayfalık bir roman sığdırmış. Oldukça ilginç bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Hatta kitabı düşününce aklıma ince ince işlenmiş küçük heykeller geliyor. Bolano’nun Aira hakkında söylediği, “Bir kez okumaya başladıktan sonra durmak istemeyeceksiniz” sözünün doğruluğundan şüphe etmemek lazımmış. İlk kez okuduğum bu küçük Aira kitabı diğer yazdıklarını da okumama yetecek. Bu zamana kadar okuduğum hiçbir şeye benzememesi ise her şeyden güzel elbette.

Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit Cesar Aira

Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit

Gerçek bir sanatçı olmak için gereken derinlik ve ruha ulaşmak adına yalnız bir yaşamı önerir Rainer Maria Rilke. Ancak bu sanatçı ruha erişmek için yalnız kalmak sonuçlarına katlanılabilir bir yaşam tarzı sunmayabilir. Manzara resimleri yapmak için Arjantin yolculuğuna çıkan Alman ressam Rugendas yüzünü ve sinir sistemini korkunç bir hale getiren trajik bir kaza geçirir. Çirkinliği ve çektiği acılar onu arkadaşlarından uzaklaştırırken, kendi yalnızlığına iter. Morfinle kamçılanan görüleri ise onu daha da yaratıcı hale getirir. Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit, sanatçının tek başınalığı ve dünyadaki yerini anlatırken Aira’nın yalın anlatımı varoluşun kırılgan dengesini sunuyor.

Kitapta öyle bölümler vardı ki asla unutamayacağım. Birer birer beynime kazındılar. Bu deneyimi kaçırmayın derim.

Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit
Johann Moritz Rugendas

Tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Cesar Aira – Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit

Neredeyse bir hafta boyunca yükseklikten başları dönerek çizim yaptılar. Yolda bin türlü katırcıyla karşılaştılar, Mendozalı ve Şilili katırcılarla ilginç mi ilginç sohbetler ettiler. Papazlara ve Avrupalılara, hatta rehberlerinin kardeşlerine, amcalarına ve kayınbiraderlerine bile rastladılar. Ama yalnızlık duygusu çabucak geri geliyor, uzaklaşan insanların görüntüsü içlerini ilhamla dolduruyordu.

Alman ressam Johann Moritz Rugendas’ın Güney Amerika seyahatlerini kurguyla gerçek arasındaki meçhul çizgiyi iyice silikleştirerek aktaran Seyyah Ressamın Yaşamından Bir Kesit, sadece yerlilikle yabancılığın ve dostlukla yalnızlığın değil, sanatla bilimin ve yaratıcılıkla yöntemciliğin de kâh çekiştiği kâh cilveleştiği rengârenk bir roman.

Çağdaş Arjantin edebiyatının en çarpıcı ve üretken isimlerinden César Aira bu kez okuyucuyu And Dağları’nın karlı tepelerinden Arjantin’in engin düzlüklerine uzanan bir yolculuğa çıkararak Güney Amerika’nın gizemli zenginliklerini keşfetmeye çağırıyor; karanlığın peçesini kaldıran yıldırımlar gibi ışıltılı ilham perilerini keşfetmeye…

Menüye dön