Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi – Mitch Albom

Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi Mitch Albom’un okuduğum ilk kitabı oldu ve muhtemelen sonuncusu da olmayacak. İlk kez 2000 yılında basılan kitap, bu zamana kadar hala çoğu insanın en sevdiği kitaplar arasında kalmayı başarabilmiş ve nedenini anlamak güç değil.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elif (@kitaplikkedisi) on

Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi, bir eğlence parkında bakım şefi olarak çalışan seksenlerindeki Eddie’nin, küçük bir kızı düşen bir hız treni arabasından kurtarmaya çalışırken ölmesiyle başlıyor. Eddie öldükten sonra cennette beş kişi ile karşılaşıyor ve bu insanlar ona dünyadaki amacının yanı sıra öğreneceklerini de anlatıyorlar. Böyle anlatınca ucuz bir kişisel gelişim kitabı gibi geliyor kulağa ama hiç öyle değil. Ben orijinal dilinde okudum, çevirisi nasıldır bilmiyorum ama kitabın dili çok hoştu ve su gibi aktı gitti.

Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi ve Sulu Gözlülük

Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi’nin sonunda biraz ağladım. (Evet her şeye ağlıyorum.) Hüngür hüngür yerine biraz ağlamamın nedeni de şöyle: arkadaşlarımla birlikte müthiş bir gün geçirip hoş bir mekana yemeğe gittik. Kitabı çok sevmiştim ve arkadaşıma verecektim, dedim ki yemekler gelene kadar şu son sayfaları okuyayım da sana vereyim. Elbette kimse hayır demedi ve kitaba gömülüverdim. Sonunda gözlerim dolu dolu ve burnum akmak üzereyken sevgili arkadaşlarımın bana bol bol gülmesi üzerine dikkatim dağılıverdi. Bunu da böyle atlattım ve makyajımın dağılmasından kurtuldum. Okuyacaksanız eğer ve benim gibi sulu gözseniz dikkat edin derim. Keyifle!

Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi

Altın Kitaplar’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi – Mitch Albom

“Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi’yle Mitch Albom bizi yeni bir boyuta taşıyor. Bu kitapta eserlerin yankılarını bulacaksınız. Albom’un son yapıtı sizin en iyi dostunuz olacaktır.”
– Frank McCourt, Angela’nın Külleri ve Tis’in yazarı-

“Aşıklar bu kitabı bir solukta okuyacaklar. Çaresiz kaldığınızda bu masal size ışık tutacaktır. Bu öyküyü defalarca okuyabilirsiniz, çünkü içerdiği sihir sayesinde kendinizi ve dünyayı bambaşka bir gözle göreceksiniz.”
– Amy Tan, Şans Kulübü ve Çıkıkçı’nın Kızı yazarı-

“Bu duygusal fantezi roman yaşamımızı sorgulamaya başladığımızda bize cenneti nerede bulacağımızı öğretiyor.”
– Harold S. Kushner, İyi İnsanların Başına Kötü Olaylar Geldiğinde yazarı-

“Usta bir yazarın dokunaklı kaleminden çıkan, harika bir kurguyla örülmüş büyüleyici bir eser. Umut ve dostluğu anlatan şiirsel bir anlatım…”
– James McBride, Suyun Rengi yazarı-

Menüye dön