Cengiz Han – M. Turhan Han

Cengiz Han, uzun zamandır okuduğum tek tarihi roman oldu. Açıkçası tarihi romanlardan çok keyif aldığım söylenemez ve Cengiz Han da bir istisna olmadı. Ancak bu büyük adam hakkında bir şeyler öğrenmek ve yaptıklarını bir roman vasıtasıyla okumak hoşuma gitmedi değil. Bir de üzerine hakkında kısa bir araştırma yapınca bu büyük önderle ilgili daha çok şey öğrenmek istediğimi fark ettim. Tarih ne acayip bir şey; okudukça ne kadar cahil olduğumu anlamanın yanı sıra öğrenme isteğimin de sonsuz olduğunu görüyorum. Sizde de aynı etkiyi yaratıyor mu?

Cengiz Han, M. Turhan Han tarafından biraz fazla ilahlaştırılmış ve bunu kitap boyunca hissetmemek elde değil. Ayrıca yazar roman ve hayli yanlı bir tarih kitabı karışımı bir kitap çıkarmış ortaya, bunu da hemen belirteyim. Bu tür kitaplardan hoşlanmıyorsanız kitaba pek yaklaşmayın derim. Ancak Cengiz Han ve tarihle genel olarak bir ilginiz varsa bu kitap hoşunuza gidebilir. Gerçi dediğim gibi yazar Cengiz Han’ı biraz fazla ilahlaştırıldığından yer yer sinir bozucu bir hale gelebiliyor kitap. Öldürdüğü insan sayısıyla dünyanın ısısını düşüren ve her iki yüz kişiden birinin bu adamın akrabası olduğunu düşünürsek hakkında bir şeyler öğrenmeye değer derim. Keyifle!

Cengiz Han - M. Turhan Han
Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Cengiz Han – M. Turhan Han
Orta Asya’nın tarihindeki gelmiş geçmiş en büyük devletlerinden birini kuran… Temuçin adıyla da bilinen… Evlatlarına değil, torunlarının her birine kalan topraklar bile Çin sınırlarından Hindistan’a ve Avrupa içlerine kadar uzanan… Hayatıyla efsaneleri birbirine karışmış ve hayatı hakkında batılı yazarlarca da kitaplar yazılan bir imparator: Cengiz Han. Her zamanki gibi, M. Turhan Tan’ın gene kıvrak ve akıcı kaleminden, belgelere olabildiğince dayandırılmış ama bir tarihi romanın gerektirdiği kişilik çözümlemeleri ile ihtiraslara da yer veren, “gerçek” Cengiz Han’ın bitmez tükenmez hayatının romanı…

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön