Cemo – Kemal Bilbaşar

Cemo Kemal Bilbaşar’ın 1967’de TDK Roman Ödülü alan ve bu zamana kadar en çok okunan romanı. İnsanlara Kemal Bilbaşar okuyorum dediğimde hemen ilk söyledikleri “Cemo’yu mu okuyorsun?” oluyor, kitabı bitirdikten sonra nedenini çok daha iyi anladım.

Karakterler üzerinden ilerleyen bir roman bu. Memo, Senem, Sorikoğlu, Cano derken kendinizi bir anda Kemal Bilbaşar’ın yarattığı bu acımasız dünyada buluverecek, bu eşsiz canların heyecanına, hüznüne ortak olacaksınız. Doğu Anadolu’da köylerde ağaların, insafsızların düzenini yıkan bir aşk öyküsünü anlatıyor bu eşsiz roman. Güçlü, dediğim dedik, yiğit bir kadın olan Cemo kendine eş olarak sadece Memo’yu uygun görür. Memo herkesin sevdiği bir çan ustasıdır, onun çanları gibi çan yapabilen usta yoktur. Memo’nun bir de uzun zaman önce yitip gitmiş bir aşkı, Senem’i vardır… Olmadık tesadüfler sonucu bir araya gelir canlar, her şeyin seyri bir anda değişiverir. Diline de üslubuna da hayran kalacağınız bir roman bu. En kısa zamanda mutlaka okuyun ve Türkan Şoray’ın başrolünde oynadığı filmini de izleyin derim. Keyifle!

Tanıtım yazısı:

Cumhuriyet’in ilk yılları… Doğu Anadolu’nun yaman coğrafyasında, aman vermez havasında, binbir oyunuyla insanı coşturan, yoran doğasında yaşayan bir söylence Cemo. Kömür gözleri ocak alevi gibi yanan, kara saçları gök ışıltıları taşıyan çatıldığında hançere dönüşen kaşlarıyla yürek yakan Cemo. Başı eğdirilemeyen, Nuh dedi mi Peygamber demeyen Cemo, insanlarına da, hayatına da dişiyle tırnağıyla sahip çıkan yiğit bir kadın. Doğu Anadolu’da bir masal gibi geçen hayatıyla edebiyatımızın simge isimlerinden biri. Kemal Bilbaşar’ın ağalık düzenindeki insanları, aşiret törelerini, inançlarını, yaşama biçimlerini olanca gerçekliğiyle yansıtan bir dille yazdığı kitap, unutulmaz roman kahramanları arasında yer almış biri. Bir direnişin romanı. İlk yayınlandığı 1966’dan beri sevilerek okunan bu romanın ikinci bölümü olan Memo ile birikte şimdi Can Yayınları’nda.

Buradan satın alın: Cemo – Kemal Bilbaşar

Bu kitapla ne içilir: Rakı diyesim geliyor da pek mümkün olmayabilir, siz en iyisi güzelce demini almış, tavşan kanı çay için sıcak sıcak.
Bu kitapla ne dinlenir: Erkan Oğur

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön